Časté otázky: Pračky se sušičkou

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2018

Jak hodnotí pračky kombinované se sušičkou odborníci? Považují je za praktické pomocníky do domácnosti, nebo spíše kočkopsa, který moc užitečný není? A jak hojně jsou tyto výrobky v Česku vůbec používané? Ptali jsme se v servisech praček a sušiček napříč celou republikou.

Jakou měrou jsou mezi vašimi klienty zastoupeni ti, kteří chtějí opravit pračku kombinovanou se sušičkou, ve srovnání s těmi se samostatnou pračkou a sušičkou?

Jiří Pleskač, Brno: Mohu říci, že klientů s pračko-sušičkou na servisu moc nemáme. Je to dáno i tím, že tato kombinace není u zákazníků tolik rozšířená a v porovnání se samostatnými přístroji se tolik neprodává. Je výhodnější koupit samostatnou sušičku zvlášť – z důvodu lepšího prosušení, servisu a rychlosti sušení celé náplně.

Marian Baláž, Hodonín: Klientů s pračkou se sušičkou je asi 30 %.

Zdeněk Purma, Kutná Hora: Má-li kombinaci pračky se sušičkou maximálně jedna ze sta domácností, tak jsem ještě optimista. Na území, kde trvale žije přibližně 280 000 obyvatel, je jen několik málo kusů. 

Jindřich Valenta, Choceň: Pračko-sušiček je nyní asi 6 % z celkového počtu praček. Jejich prodej mírně roste.

Jaký bývá nejčastější problém, s nímž se na vás majitelé pračky se sušičkou obracejí?

Jiří Pleskač, Brno: Nejčastější problém nastává ve chvíli, kdy se snažím zákazníkovi vysvětlit, že prát jednu těžkou věc (například deku, župan) je velmi nebezpečné. Problém vzniká při náhodném špatném rozložení prádla a následném velkém rozkmitu bubnu vlivem nevyváženosti. Pak dochází třeba k utržení kabeláže teplotních čidel a podobně. Další problém se často objevuje v ucpání sušicího okruhu žmolky z prádla, které se časem nahromadí a pak vzduch nemůže cirkulovat. 

Marian Baláž, Hodonín: Většinou se jedná vždy jen o opravu pračky. Sušička se pokazí tak v jednom případě z deseti. 

Zdeněk Purma, Kutná Hora: Těžko říct. Velmi častý stav je, že po několika negativních zkušenostech s výsledkem sušení se majitelé těchto univerzálních spotřebičů raději vrátili k původnímu způsobu sušení a tento kombinovaný spotřebič dále používají jen jako obyčejnou pračku.

Jindřich Valenta, Choceň: Ucpaný tepelný výměník.

Jaké chyby vedoucí ke zkrácení životnosti pračky se sušičkou se lidé nejčastěji dopouštějí?

Jiří Pleskač, Brno: Chybou je jistě nedostatečné naplnění pračky například jednou těžkou věcí, třeba dekou nebo županem. Jelikož jsou to dva spotřebiče v jednom, zákazník musí počítat s vyšší poruchovostí danou konstrukcí spotřebiče.

Marian Baláž, Hodonín: Dávají moc pracího prášku nebo nekvalitní prášky na praní. Já doporučuji kvalitní prášky na praní a nejlépe prací gely.

Zdeněk Purma, Kutná Hora: Chybou nového majitele je, když nerozdělí vypranou dávku na několik dílů. Velmi rychle pak zjistí, že bude některé materiály sušit i o několik hodin déle, než by totéž usušil v samotné sušičce. Je zcela nemožné od tohoto kombinovaného spotřebiče očekávat stejný výkon jako od samostatně stojící sušičky, tedy usušení právě vyprané dávky prádla najednou, nemluvě o pomačkaném prádle a výrazně vyšší spotřebě elektrické energie.

Jindřich Valenta, Choceň: Používání aviváže, která způsobí zanesení tepelného výměníku.

Jak hodnotíte tyto přístroje ve srovnání se samostatnou pračkou a sušičkou?

Jiří Pleskač, Brno: Přikláním se k názoru, že pračko-sušičku si koupí zákazník, který nemá dostatek místa na dva spotřebiče samostatně a chce si občas něco vysušit. Nevýhodou je, že takový přístroj jsou vlastně dva spotřebiče v jednom, chybějí v něm prachové filtry a bývá vyšší spotřeba vody. Výhodou je ušetřené místo v koupelně.

Marian Baláž, Hodonín: Pračka se sušičkou je pro rychlost a jednoduchost, nevýhoda je, že když se pokazí sušička, tak neperete nebo naopak. Samostatná pračka a sušička je výhodou, protože pračka není tolik zatížená a samostatná sušička má více možností sušení a plní svoji funkci dokonaleji. 

Zdeněk Purma, Kutná Hora: Tyto dva spotřebiče vyžadují naprosto odlišné technické provedení bubnů, což nelze vyřešit žádným rozumným kompromisem. Samostatná sušička je výborný pomocník, ale pokud je součástí pračky, je to neštěstí. Pro mnoho zejména starších lidí je obsluha pračky, která je zároveň sušičkou, komplikovaná. Také to je kromě ceny důvod, proč je tento druh výrobků málo rozšířen. Pokud si někdo zakoupí pračku, která je zároveň sušičkou, měl by vědět, že pračka se svojí funkcí nebude lišit od jiné pračky bez sušičky, ale sušičku lze používat k usušení jen malého množství prádla, a tedy zpravidla jen nárazově nebo v případě nouze. Samostatná sušička je funkčně o řád výše, nemluvě o spotřebě elektrické energie. Do univerzálního stroje, jakým pračka a sušička v jednom je, nelze dát celou jednu vypranou dávku prádla najednou. Musí se rozdělit nejméně na dvě části, které se suší postupně a často déle než celá dávka v sušičce bez pračky. To je další příčina výrazně vyšších provozních nákladů.

Jindřich Valenta, Choceň: Jedná se o kompromisní řešení s orientací na úsporu místa. Rozdílné požadavky na provoz obou zařízení způsobují různá omezení, především na malou dávku sušeného prádla. Prádlo je v těchto přístrojích i z důvodu perforace bubnu více mechanicky namáháno. 

Databáze testovaných výrobků

Pračky se sušičkou 2018 (7 výrobků)
poslední aktualizace: 2.1.2018


Přihlásit