Jak vybrat toaletní papír

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.12.2023

Obchodníci označují celý segment papírových ubrousků, utěrek, kapesníků a toaletního papíru jako takzvanou papírovou hygienu. Podle statistik nakupují čeští spotřebitelé toaletní papír častěji než jedenkrát měsíčně. Na co všechno se dá při nákupu zaměřit?

Obchodnické průzkumy dokládají, že při výběru toaletního papíru se značná část českých zákazníků řídí cenou a vyhledává akční nabídky. Poptávka po jednotlivě prodávaných rolích papíru se snižuje, upřednostňujeme ekonomicky výhodnější balení po více kusech, které nabízí příznivější cenu za jednu roli. Balení mohou obsahovat šest, osm, deset či dvanáct roliček. Výjimkou nejsou ani ještě větší sady.

Při pátrání po nejvýhodnějším produktu je tedy v první řadě třeba vzít v potaz velikost balení, respektive počet rolí papíru. Spolu s počtem vrstev najdete tuto informaci na každém toaletním papíru. Obchodníci mají dokonce povinnost na cenovkách uvádět také cenu za jednu roli.

Kolik papíru skutečně dostanete?

Toaletní papíry však skrývají další méně patrné rozdíly. Liší se počtem útržků, svými rozměry, a tedy i celkovou délkou papíru na jedné roli. Někteří výrobci tyto údaje na obalech svých výrobků zveřejňují, ale není to pravidlem ani povinností. Rozměry toaletního papíru nejsou nijak standardizované.

V našem testu obsahovaly role 129 až 220 útržků. Zatímco šířka jednoho dílku papíru se moc nelišila, pohybovala se mezi 9,2 a 9,8 cm, v délce již byl rozdíl výraznější. Nejdelší útržek měřil 13,8 cm, ten nejkratší měl o celé tři centimetry méně, tedy 10,8 cm. Papír v jedné roli měřil od 15 do 29 m, rozdíl mezi nejkratším a nejdelším byl prakticky dvojnásobný.

Pokud chce spotřebitel skutečně výhodně nakoupit, měl by kromě ceny za jednu roli vzít v úvahu také délku papíru namotaného na ní. V naší tabulce proto uvádíme i orientační cenu za 10 m. Ovšem pokud nebude papír dostatečně savý a pevný, může kvůli jeho vyšší spotřebě přijít úspora vniveč. S tím vám však pomohou výsledky našeho testu.

Počet vrstev toaletního papíru je otázkou osobních preferencí. Nakoupit můžete od 1vrstvého až po 5vrstvý toaletní papír. Podle statistik Češi nejčastěji kupují třívrstvé produkty. Vybrat si můžete papír ze 100% celulózy nebo z recyklovaného materiálu. Kromě klasických bílých neparfémovaných papírů jsou k dostání rovněž výrobky s různou vůní či barvou.

Udržitelné utírání

Produkce toaletního papíru představuje nemalou zátěž pro naši planetu a čerpá zásoby jejích zdrojů, především lesů a vody. Zatímco mnohé jednorázové, především plastové zboží se snažíme omezovat, s toaletním papírem to tak jednoduché není. Uvědomělým nakupováním ale můžeme dát přednost produktům, které jsou vyráběny šetrným způsobem s ohledem na životní prostředí, neobsahují škodlivé chemikálie či jsou z recyklovaných zdrojů. Jako hlavní vodítko slouží nezávislé certifikáty na obalech toaletních papírů.

PEFC je mezinárodní certifikační systém, který označuje zodpovědně obhospodařované lesy. Hlavním cílem PEFC je zachování lesů a jejich rozšiřování s respektem k lesním ekosystémům a přírodě. Členy PEFC jsou vlastníci lesů, zpracovatelé dřeva a ostatní zájmové skupiny.

FSC (Forest Stewardship Council) označuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření. Cílem je pomoci ochraňovat ohrožené a zdevastované lesy i komunity na ně napojené. Jde o mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají. Existují tři typy FSC certifikace:

  • Základní FSC 100% dokládá, že veškerý materiál papírového produktu pochází z ověřeného a udržitelného zdroje.
  • FSC Recycled potvrzuje, že zboží má výhradně recyklovaný původ.
  • FSC Mix znamená, že papír byl vyroben z kombinace certifikovaného dřeva, recyklovaných materiálů a dalších odpovědných, ale již ne tak striktně kontrolovaných složek.

Blue Angel (Der Blaue Engel) je německá certifikace produktů a služeb, které splňují požadavky na přátelskost k životnímu prostředí. Blue Angel je pionýrem mezi ekologickými značkami na světě, vznikla v roce 1978 a označuje asi 10 tisíc výrobků 80 kategorií. Jejím cílem je informovat spotřebitele o výrobcích, které jsou šetrné k přírodě.

EU Ecolabel je ochranná známka, jež informuje spotřebitele o tom, kteří výrobci a obchodníci mají zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Značka je udělována na základě odborných analýz, které posuzují vliv na životní prostředí v celém řetězci – od získávání primární suroviny až po jeho likvidaci.

Nordic Swan (někdy též Nordic Swan Ecolabel či jen Nordic Ecolabel) má původ ve Skandinávii a rovněž náleží výrobkům, které jsou ohleduplné, ekologické a netoxické. Přísné požadavky pokrývají různé aspekty produkce toaletního papíru, od těžby a zpracování dřeva až po chemické složení.

Databáze testovaných výrobků

Toaletní papíry (23 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023


Přihlásit