Jak vybrat toaletní papír

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2022 Obsah červnového dTestu

Aktualizováno: 28.12.2017

Obchodníci označují celý segment papírových ubrousků, utěrek, kapesníků a toaletního papíru jako takzvanou papírovou hygienu. Toaletní papír nakupujeme průměrně 13× do roka. Podle čeho se můžeme při výběru řídit?

Poptávka po jednotlivě prodávaných rolích se snižuje, upřednostňujeme ekonomicky výhodnější balení po více kusech, které nabízí příznivější cenu za 1 roli. Záleží na tom, z kolika vrstev se ten který papír skládá. Nakoupit můžete od 1vrstvého až po 5vrstvý toaletní papír. Vybrat si můžete papír ze 100% celulózy nebo z recyklovaného papíru.

Některá ekonomická balení obsahují šest či osm rolí, jiná deset nebo dvanáct. Budete-li v obchodě pátrat po nejvýhodnějším nákupu, nejsnáze situaci vyřešíte tím, že pouze vydělíte cenu počtem rolí a výsledky produktů porovnáte.

Obchodníci sice mají povinnost na cenovkách uvádět také cenu za jednu roli, potíž však může nastat, pokud je na obalu uvedeno například „+20 % gratis“ nebo „dvě role zdarma“. Kusy, které výrobce nabízí navíc jako dárek, se totiž při dělení ceny do celkového počtu rolí nezapočítávají.

Rozdíly mezi toaletními papíry mohou být i hlubší. Někdy je výrobci na obalech svých produktů uvádějí, ale není tomu tak vždy. Jedním z takových je například počet útržků. Nikde však není zaručeno, že jich má každá role v balení stejný počet.

Také představy výrobců o správné velikosti jednoho trhacího dílku se trochu liší. Útržky mohou podélně měřit zhruba od 11 do 13 cm. Na šířku mívají většinou mezi 9 a 10 cm.

Patříte-li mezi spotřebitele, kteří chtějí nakoupit co nejvýhodněji na základě informací z obalu, zatopit vám může i celková délka papíru v jedné roli – byť se i tímto údajem pochlubí obaly jen občas. V našem testu měřil papír v roli od 16,5 do 26 m.

Vodítkem pro koupi papíru, který se vyrábí s ohledem na životní prostředí, proto mohou být ekologické certifikace.

PEFC je mezinárodní systém certifikace lesů, které používají standardy hospodaření podle PEFC. Hlavním cílem certifikace PEFC je zachování lesů a jejich rozšiřování spolu se zachováním zodpovědného přístupu k lesním ekosystémům a respektu k přírodě. Členy PEFC jsou vlastníci lesů, zpracovatelé dřeva a ostatní zájmové skupiny.

FSC (Forest Stewardship Council). Označuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření. Cílem je pomoci ochraňovat ohrožené a zdevastované lesy. Jde o mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají.

Blue Angel (Der blaue Engel) je německá certifikace produktů a služeb, které splňují požadavky na přátelskost k životnímu prostředí. Značka Blue Angel je pionýrem mezi ekologickými značkami na světě, vznikla v roce 1978 a označuje asi 10 tisíc výrobků 80 kategorií. Jejím cílem je informovat spotřebitele o výrobcích, které jsou šetrné k přírodě.

EU Ecolabel je ochranná známka, jež patnáct let informuje spotřebitele o tom, kteří výrobci a obchodníci mají zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Značka je udělována na základě odborných analýz, které posuzují vliv na životní prostředí v celém řetězci – od získávání primární suroviny až po jeho likvidaci.

Databáze testovaných výrobků

Toaletní papíry (19 výrobků)
poslední aktualizace: 2.1.2018


Přihlásit