Test robotických vysavačů 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2018

Po čtyřech letech jsme znovu otestovali robotické vysavače. Proměnily se za tu dobu na hospodyňky, které vám stisknutím tlačítka zajistí podlahu tak čistou, že se z ní dá jíst? Bohužel ne. Otestovali jsme 17 aktuálních modelů a zjistili, že většinu z nich stále provázejí staré neduhy. Při pečlivém výběru si ale přesto můžete pořídit užitečného pomocníka.

Robotický vysavač může být zajímavý pomocník do domácnosti. Je ale třeba velmi pečlivě vybírat. Náš test 17 aktuálních modelů ukázal, že řada z nich si nedovede poradit ani se základními úkoly, jako je vysávání prachu nebo zvířecích chlupů z koberce.

Výkon vysavačů ve standardních situacích představoval nejdůležitější zkoušku v našem testu. Ověřovali jsme, jak dovedou zametat drobky a vysávat prach na koberci i pevné podlaze, jak si poradí se stěnami a rohy místností, s chlupy a nakonec zda spolehlivě fungují v tzv. bodovém režimu úklidu jednoho konkrétního místa.

Roboti bohužel mohou nemile překvapit nejen slabým výkonem při vysávání, ale i nedotaženou umělou inteligencí. U několika modelů jsme se setkali s tím, že robot při navigaci v místnosti vyhodnotil například koberec jako nepřekonatelnou překážku a sám se zablokoval. Další zase nedovedli rozpoznat na zemi položený kabel od stojací lampy, zamotali se do něj a lampu za sebou vláčeli po místnosti.

Jako problematická se ukázala i údržba některých vysavačů. Setkávali jsme se s tím, že robot sice sám uklidí, ale vyčištění jeho prachové nádoby vám ušetřenou náhamu bohatě „vynahradí“. Stejně tak mytí kartáčů je někdy zbytečně pracné a neohrabané. Přesto všechna naše kritika neznamená, že nelze nalézt kvalitní robotický vysavač. Jen je potřeba správně si vybrat.


Testované výrobky - robotické vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Robotické vysavače (136 výrobků)
poslední aktualizace: 3.11.2022


Přihlásit