Francouzi zpřísňují varování o nežádoucích účincích léků

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.12.2017   

Od začátku roku 2018 budou televizní reklamy na léčivé přípravky ve Francii obsahovat jasnou zvukovou informaci o možnosti negativních účinků. Varování již bude na žádost francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir nejen písemné, ale i zvukové, a to jak obecné, tak u některých přípravků i specifikované.

Doposud se varování objevovalo v rychle běžícím textu ve spodní části obrazovky, které nešlo pro jeho rychlost přečíst, a nějakým způsobem i ústně, ovšem formulace mohla být různá a často se ztrácela v záplavě dalších vjemů a informací natolik, že si jí diváci spíše nevšímali.

Francouzská agentura pro bezpečnost léčiv proto rozhodla o používání jednotného obecného a jednoduchého oznámení: „Každý lék může znamenat riziko. Poraďte se se svým lékárníkem.“ Agentura si vyžádala i názor francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir, jejíž doporučení použít varování v písemné i zvukové podobě přijala. U některých přípravků zůstane i nadále informace o specifických indikacích nebo o zákazu užívání v těhotenství nebo při kojení. Zmiňovány budou kardiovaskulární a neurologická rizika spojená s některými přípravky do nosu.

Ve Francii stejně jako v České republice je reklama povolena jen u volně prodejných léčiv, nikoliv u těch na předpis. Zpřísnění požadavků na informování pacientů si klade za cíl omezit negativní následky jejich užívání způsobené neznalostí a neinformovaností. Není to však univerzální a definitivní řešení, protože reklama zpravidla neinformuje objektivním způsobem. Podle UFC-Que Choisir by bylo optimálním řešením její omezení.

Přihlásit