Test instantní kávy 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2018

Navzdory vzkvétající kávové kultuře zůstává nadpoloviční většina českých konzumentů věrná kávě instantní. Většinou si šálek kávy spojujeme s klidem nebo něčím sladkým – jednoduše s pohodou. Podívali jsme se, zda jsou v pohodě i samotné rozpustné kávy. Kromě chuti a vůně nás zajímaly i nežádoucí látky vznikající při pražení kávových zrn, například v poslední době často skloňovaný akrylamid. Výsledky nejsou žádná selanka, tři vzorky se potýkaly s vyšším obsahem nežádoucích látek.

Navzdory kavárenskému boomu posledních let sahají čeští konzumenti kávy stále nejčastěji po té instantní. V její konzumaci je Česká republika špičkou mezi státy Evropské unie a každý z nás ročně vypije kolem 200 šálků rozpustné kávy. Abyste věděli, jak je na tom s kvalitou vaše oblíbená značka, připravili jsme test instantní kávy.

Do testu jsme zařadili 12 vzorků instantních káv prodávaných pod názvem Gold, které se často prezentují jako kvalitnější. Laboratorní analýzy hledaly v kávách jak látky žádoucí – kofein a antioxidanty, tak ty nežádoucí a nebezpečné – ochratoxin A, furan a akrylamid. Součástí testu byla samozřejmě i ochutnávka a nechyběla ani kontrola textů uvedených na obalu.

Nejvíce se kávy lišily v obsahu nežádoucích látek. V porovnání s testem z roku 2011 nebyly problémy s mykotoxinem ochratoxinem A. V několika případech jsme však narazili na vyšší obsahy akrylamidu a furanu – dvou karcinogenních látek, které vznikají při pražení kávy. Množství akrylamidu v jednom ze vzorků bylo dokonce překročilo legislativní limit, který bude platný od dubna roku 2018.

Zajímaly nás však i pozitivní aspekty kávy. Zdravotně prospěšná antioxidační aktivita káv, přispívající k ochraně organismu před útoky volných radikálů byla u všech vzorků srovnatelná. Obsah kofeinu se lišil, avšak jeho množství závisí i na použité odrůdě kávy. Arabica ho obsahuje méně, než robusta a bohužel ne všichni výrobci použitou odrůdu deklarují. Proto jsme množství kofeinu vzali jen jako informaci a nezahrnuli jej do celkové známky. Ochutnávka přinesla poměrně vyrovnané, spíše průměrné výsledky. Skutečných vad se objevilo jen pár, nejčastěji šlo o vadu chuti, například přílišnou kyselost či příchuť po připálení.


Testované výrobky - instantní kávy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Instantní káva (12 výrobků)
poslední aktualizace: 2.1.2018


Přihlásit