Aby byly světelné řetězy bezpečné

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.12.2017   

Světelné řetězy se v oknech, na balkonem, terasách i v zahradách objevují dlouho před Vánoci. Jak s nimi bezpečně zacházet a jak se rozhodnout mezi klasickým a LED řetězem? Dánští kolegové z Forbrugerrådet Taenk se v předsvátečním období věnovali tématu důkladněji.

Vybrat si a používat světelný řetěz není složité. Stačí se řídit několika jednoduchými pravidly.

Kupte si raději LED

Ve srovnání s žárovkovými spotřebují LED řetězy mnohem méně elektřiny. Nákup LED světelného řetězu může vyjít levněji než opakované používání staršího „klasického“. Podle dánské energetické agentury spotřebují vánoční svítidla s LED technologií o 80 % méně energie a vydrží 25krát více než ta žárovková.

Jaký řetěz se vám líbí?

Světelné řetězy se vyrábějí v různých barvách – v bílostříbrné, žlutozlaté, ale i v červené, zelené nebo modré. Je-li možné si v prodejně prohlédnout zapnutý řetěz, lépe poznáte jeho barvu a odstín, ale zjistíte i frekvenci, kterou bliká. Nebojte se papírových či plastových ozdob nebo stínítek – LED svítidla se nezahřívají natolik, aby vzniklo nebezpečí požáru. Řetěz při nákupu vždy vyzkoušejte, stejně jako když kupujete žárovku. Existují i řetězy na baterie.

Venkovní řetězy

K použití mimo budovu jsou určeny výhradně venkovní řetězy. Odpovídají přísnějším požadavkům než interiérové. Musí mít lepší izolaci, jejich konstrukce a spojení nesmí být křehké, kabel musí být velmi pevný.

Neveďte jejich kabely zavíráním oken nebo dveří, protože při tom hrozí porušení izolace. Můžete je zapojit do venkovní zásuvky nebo propojit s venkovním osvětlením.

Interiérové řetězy

V místnostech můžete použít jakékoliv světelné řetězy, ale vždy zkontrolujte jejich neporušenost. Můžete je zapojit do spínacích hodin a nebudete pak muset osvětlení zapínat a vypínat ručně. Automatické zapínání a vypínání také zmátne případné zloděje, protože si nemohou být jisti, že doma nikdo není. Je-li řetěz v pořádku, nebojte se – požár od něj nehrozí více než od kteréhokoliv přístroje v pohotovostním režimu.

Bezpečné zapojení a propojení řetězů

Lze vzájemně spojit i více řetězů dohromady, pečlivě však dbejte na technickou správnost. Například izolace nízkonapěťových světelných řetězů s 12 nebo 24 volty není určena pro 220 nebo 240 voltů. Pokud dva takto odlišné řetězy spojíte, bude ten s nižším napětím ohrožen a ohrozí to vás a váš dům.

Proto vždy dodržujte parametry a pokyny výrobce. Nepoužívejte větší napětí, než je specifikované maximum, a nespojujte dohromady více řetězů, než povoluje návod.

Staré a poškozené světelné řetězy vyhoďte, vyhnete se tak nebezpečí úrazu nebo požáru. Patří do tříděného odpadu jako drobná elektronika, tj. do červených kontejnerů. Můžete je ovšem odevzdat i v některých obchodech nebo odvézt do sběrného dvora.

Chraňte před dětmi

Vánoční osvětlení v dětském pokoji musí být mimo dosah dítěte – jak svíčky, tak světelné řetězy. Pozor na umístění drátů, které mohou vést k oběšení, omotají-li se kolem krku. Pro dětské pokoje jsou optimální světelné řetězy s nízkým napětím.

Ať vás po celé svátky provází světlo!

Přihlásit