Jak zabránit dětem v nakupování přes telefon

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 19.12.2017   

Půjčíte dítěti mobil a pak se rozčilujete, že se mu povedlo stáhnout si placenou aplikaci a potvrdit za vás její uhrazení? Neztrácejte nervy, nákup lze zrušit, peníze se vám vrátí a pro příště můžete takové situaci zabránit jednoduchou úpravou nastavení. Španělská spotřebitelská organizace OCU radí, jak na to.

Ať to dítě udělá nevědomky nebo s pocitem, že si to může dovolit a vy si toho nevšimnete, při surfování a vyhledávání zajímavého obsahu na internetu snadno narazí na placenou hru nebo jinou lákavou aplikaci a jednoduše potvrdí vše, co mu obrazovka nabídne, aby se dostalo dál. A oheň je na střeše. Vyčinit mu můžete hned nebo později, chybu však napravte co nejdříve.

Jak zrušit nákup aplikace

Společnosti Apple a Google nabízejí možnost vše odvolat.

  • U Googlu musíte nákup zrušit do 48 hodin. Jakmile o to požádáte, odpoví vám do 15 minut. Udělejte to na play.google.com/store/account v přehledu svých objednávek.
  • Applu můžete vrátit omylem staženou aplikaci do 14 dnů. Učiníte tak na reportaproblem.apple.com, kde po přihlášení aplikaci označíte, udáte důvod vrácení a nákup odvoláte.

Jak problému předejít

Do výše uvedené situace je nejlepší se vůbec nedostat a nemuset si lámat hlavu s její nápravou. Aby se dítěti bez vašeho svolení nepodařilo z telefonu platit, nastavte si v přístroji heslo pro platbu.

  • Na Androidu otevřete aplikaci Obchod Google Play, přejděte do menu, pak do Nastavení, tam zvolte Požadovat ověření pří nákupech a vyberte Pro všechny nákupy na Google Play v tomto zařízení.
  • Na iPhonu je postup Nastavení ˃ Vaše jméno ˃ iTunes a App Store, pak poklepejte na Nastavení hesla, v části Nákupy a nákupy v aplikacích vyberte Požadovat vždy. Máte-li iPhone se čtečkou otisků prstů, aktivujte pro nákupy dotykové ID.

Vzhledem k učenlivosti dnešních dětí vám i přes tato předběžná opatření doporučujeme nenechávat je s vaším telefonem dlouho bez dohledu. Chytrý telefon a šikovné nevinné dítě mohou někdy tvořit nebezpečný tým.

Přihlásit