Zaměstnavatel nesmí sledovat, co píšete na klávesnici

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.12.2017   

Keylogger je software mnoha schopností, včetně sledování veškeré činnosti uživatele počítače. Nesmí však sloužit k plošnému sledování zaměstnanců. Soudí tak Federální úřad práce Německé spolkové republiky, citovaný spotřebitelskou organizací Stiftung Warentest.

Keylogger patří do kategorie spyware a umí mimo jiné monitorovat každý úder do klávesnice. Pokud jím však zaměstnavatel plošně kontroluje konání svých zaměstnanců, jedná se o porušení jejich práva na soukromí. Takové opatření je přípustné jen v případě důvodného podezření z trestné činnosti nebo závažného porušení pracovních povinností.

Podle německých zákonů nemá zaměstnavatel právo trvale a systematicky sledovat své zaměstnance. Chce-li jejich činnost na počítačích sledovat, musí se na tom domluvit s podnikovými odbory, které se mají právo podílet na rozhodnutí o způsobech provádění kontrol.

Lze-li oddělit pracovní maily od soukromých, má zaměstnavatel nárok na přístup jen k těm pracovním. Může také monitorovat historii internetového prohlížeče. Telefonní hovory nesmí být nahrávány nebo odposlouchávány paušálně a bez souhlasu příslušné osoby. Sledování kamerou je přípustné jen při důvodném podezření z vážného pochybení nebo trestného činu a jedná-li se o jediný způsob, jak podezření potvrdit.

Přihlásit