Jak vybrat bramborové chipsy

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.11.2017

Smažený bramborový lupínek je sice gastronomická legenda, ale legislativní definice mu chybí. Náš test však nepotvrdil, že by tím trpěla jejich smyslová kvalita. Naopak, chipsy jsou stále oblíbenější, svědčí o tom i rostoucí tržby výrobců. Jak se tedy na poli brambůrků zorientovat?

Znalci vědí, že mohou koupit chipsy z řezů brambor a tzv. bramborové snacky. Na rozdíl od smažených tence pokrájených brambor jsou bramborové snacky pouze tvarované z bramborového těsta a smažené chipsy jenom připomínají (například Pringles).

Bramborové chipsy jsou nejčastěji hladké, narazit však můžete i řezy s vroubky. Na kvalitě to nic nemění, vroubkované verze mohou být pro někoho atraktivnější. Někteří výrobci používají k výrobě brambory i se slupkou nebo je krájejí na tlustší plátky. Takové chipsy pak mohou výrobci prodávat pod názvy jako například kotlíkové nebo farmářské.

Náruživý spotřebitel si může vybírat z celé řady příchutí, od nesolených, přes solené až po příchuť jarní cibulky se zakysanou smetanou nebo uzené krkovičky s křenem.

Vedle chipsů z brambor dobývají trh také chipsy zeleninové. Část spotřebitelů je přesvědčena, že jde o zdravější verzi chipsů. Skutečnost je taková, že obsah tuku mají stejný, navíc však ještě obsahují relativně hodně cukru, což z pohledu výživového není žádoucí. Složení a způsob výroby zeleninových chipsů napovídá, že i u nich je velké riziko vzniku škodlivého akrylamidu.

Bramborové chipsy často svádějí ke snědení celého balení – bez ohledu na to, jak velké je. Někteří výrobci na obalech uvádějí, kolik porcí balení obsahuje, jiní ne. Pokud bychom rádi měli vnější kontrolu nad snědeným množstvím, když ta vnitřní selhává, měli bychom se vždy o chipsy podělit s ostatními, případně kupovat menší balení.

Zatímco u nás se smaženým bramborovým lupínkům (a v mnoha dalších zemích po světě) říká chipsy, ve Velké Británii se pod označením chips skrývají hranolky. Lupínky z brambor tam nesou označení crisps

Databáze testovaných výrobků

Bramborové chipsy (19 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2017


Přihlásit