Jak vybrat lískové ořechy

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Aktualizováno: 28.11.2017

Výběr lískových jader v obchodě může být skutečně oříšek. Podle informací na obalu příliš vybírat nelze, zřejmě nejdůležitějším krokem při výběru je vizuální kontrola ořechů. Naštěstí pro zákazníky, většina z nich se nabízí v alespoň částečně průhledných obalech, které ji umožňují.

Navíc kvalita ořechů je, podobně jako u veškerého ovoce a zeleniny, plně v rukou přírody a může se proto měnit v závislosti na odrůdě nebo počasí daného roku. Výrobci se mohou přičinit zejména tím, že surovinu šetrně vylouskají ze skořápek a velmi důkladně vytřídí.  Závazné požadavky na kvalitu lískových ořechů najdeme ve vyhlášce č. 157/2003 Sb. Nejsou příliš obsáhlé a největší důraz se klade na dostatečné vysušení prodávaných jader (smí obsahovat maximálně 6 % vody), míru výskytu nečistot (nejvýše 0,5 %) a na základní senzorické vlastnosti. Samozřejmostí by měly být ořechy celistvé, nepoškozené, s příjemnou chutí, bez výskytu škůdců a viditelných plísní. Těmto minimálním požadavkům musí vyhovovat veškeré prodávané lískové ořechy.

Pro potřeby obchodníků a pěstitelů ořechů jsou však tyto obecné požadavky nedostačující a sami při oceňování používají systém nejrůznějších klasifikací. Rozlišují se tak lískové ořechy kulaté, protáhlé a špičaté a vliv na cenu má i konkrétní odrůda. Mimochodem královnou mezi lískami je Tonda Gentile di Piemont. Tato odrůda pěstovaná v italském Piemontu patří k nejcennějším a vyhledávají ji renomovaní cukráři a výrobci čokolád.  Kromě tvaru a odrůdy se lískové oříšky třídí podle velikosti, jednotnosti a případných vad do extra, první a druhé obchodní třídy. V extra třídě mají své místo ořechy jednotné větší velikosti, téměř nepoškozené. Do první třídy se vejdou oříšky menší s občasným výskytem vad. Nejnižší druhá třída pak klade na velikost, jednotnost a vady nejnižší nároky. To, jakou třídu konkrétně kupují, se však zákazníci nemají možnost dozvědět. Tyto údaje se na obalu neuvádí.

Co tedy sledovat? U průhledných obalů vždy pohledem zkontrolujte, zda nejsou ořechy přespříliš mechanicky poškozené. Určitá míra poškození povrchu v nich bude zřejmě vždy, ale vysoký výskyt půlených jader, či ořechů s hluboko zasahujícím poškozením slupky je na škodu. Rovněž pozorně sledujte, zda se v balení neobjevují mrtví či živí škůdci, případně stopy po nich, například pavučinky.  Rovněž nekupujte ořechy, u nichž by byla viditelná plíseň. Ořechy se škůdci i viditelnou plísní se nepovažují za bezpečné a jako takové musejí být vyřazeny z prodeje.

Z povinných údajů si můžete všímat země původu. Převážná většina produkce lískových ořechů sice pochází z Turecka, v obchodech však můžete narazit i na italské, gruzínské nebo ázerbájdžánské. Dál je dobré kontrolovat datum minimální trvanlivosti. Všechny ořechy obsahují vysoký podíl oleje, který v průběhu času stárne, žlukne a dává oříškům nepříjemnou pachuť a pach.  Vyplácí se proto vybírat balení s co nejdelší dobou do konce data minimální trvanlivosti. Ty by měly být nejčerstvější.

Databáze testovaných výrobků

Lískové ořechy (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2017


Přihlásit