Fotoaplikace velkých značek nechrání soukromí

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.11.2017   

Britská spotřebitelská organizace Which? provedla test fotoaplikací známých značek a zjistila, že polovina z nich nezachází správně s osobními údaji.

Používání mobilních aplikací v chytrém telefonu nebo tabletu k práci s fotoaparátem není nic nového, zjednodušuje přenos dokumentů k úpravě a sdílení. Pomáhá nastavit a stisknout spoušť, chcete-li na fotce být s ostatními i vy. S neustále stoupajícím rizikem úniků dat je však bezpečnost zařízení napojených na internet velmi důležitá. Když se přihlásíte k výrobkům nebo službám, musíte bezpodmínečně vědět, jak bude zacházeno s vašimi daty a kdo k nim má přístup.

Do srovnání bylo zařazeno šestnáct aplikací pro Android i iOS od velkých značek – Canon Camera Connect App, Fujifilm Camera Remote, Nikon SnapBridge, Olympus ImageShare, Panasonic Image App, Ricoh Image Sync, Sony PlayMemories Mobile, Yi Mirrorless – AI-Art Edition. Osm z nich sdílí soukromé informace bez vědomí nebo svolení majitele.

Zejména program pro čínskou bezzrcadlovku Yi Mirrorless camera (nabízenou i na našem trhu) posílá neoprávněně značné množství soukromých údajů svému výrobci, včetně uživatelova přihlašovacího jména a hesla do sítě.

Verze pro Android a iOS aplikací pro Olympus a Sony sdílejí vaši polohu, stejně tak Fujifilm pro Android a Nikon pro iOS. Ač se nejedná o velké osobní riziko, je to zbytečné sledování zasahující do soukromí.

Co můžete dělat?

Žádná fotoaplikace by neměla předávat vaše osobní údaje bez vašeho souhlasu. Při její instalaci pozorně zkontrolujte, k čemu vyžaduje aplikace přístup – budete tak od začátku vědět, co při používání odhalujete.

Je-li to možné, odmítněte sdílení informací o své poloze a detailech foťáku. Měli byste také přečíst všechny uživatelské a obchodní podmínky aplikace ještě dříve, než si ji nainstalujete do telefonu nebo tabletu.

Máte-li podezření, že některá organizace vaše údaje ztratila, můžete se bránit a v některých případech vyžadovat i odškodnění.

Podle Which? by však měl stát dbát na to, aby se na jeho trh nedostávaly výrobky a služby, skýtající podobná rizika.

Přihlásit