Test bramborových chipsů 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2017

Hokejový zápas u televize bez chipsů? Silvestrovská oslava bez brambůrkového doprovodu? Pro někoho nepředstavitelná situace. Mnoho lidí považuje křupavé smažené plátky brambor za opravdový požitek. Z pohledu výživy jsou chipsy bída, to nikoho nepřekvapí, ale jak jsou na tom s nežádoucími látkami? Náš test 19 balení solených bramborových chipsů ukázal, že v tomto ohledu mají někteří výrobci co zlepšovat.

Ačkoli jsou pomalu považovány za ztělesnění výživového zla, chipsy patří mezi oblíbené pochoutky řady domácností. Rostoucí prodeje brambůrků nenasvědčují, že by se nad nimi stahovala mračna. Jen za poslední rok vynaložil každý obyvatel Česka, včetně kojenců, batolat a seniorů, průměrně 330 korun na slané krekry, arašídy, chipsy, lupínky, tyčinky a jiné slané pochutiny.

Z chipsů vedou v české kotlině ty solené, které tvoří skoro 40 % prodaných brambůrků, následují paprikové (10 %) a slaninové (9 %). Právě ty nejoblíbenější jsme odeslali do laboratoře. Zajímal nás zejména obsah škodlivých látek, jako jsou například transmastné kyseliny a akrylamid. V celkovém hodnocení jsme také zohlednili nutriční (ne)vhodnost bramborových chipsů, senzorické kvality a akurátnost údajů na obalu. Jak smažené lupínky z brambor dopadly? Dozvíte se to v našem testu bramborových chipsů.


Testované výrobky - chipsy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Bramborové chipsy (19 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2017


Přihlásit