Test lískových ořechů 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2017

V prosincových testech potravin se obvykle snažíme věnovat surovinám potřebným pro vánoční stůl. Letos padla volba na lískové ořechy. Do testu jsme vybrali 14 nejběžnějších značek, pod kterými se lísková jádra nabízejí. Na oříškách nás zajímala především zdravotní nezávadnost. Zkontrolovali jsme, jak si vedou v obsahu nežádoucích látek a plísní. Rovněž jsme byli zvědaví, zda jsou prodávaná jádra čerstvá. Rozdíly jsme mezi nimi našli, ovšem po kterýchkoliv můžete sáhnout bez obav.

Chystáte se na pečení vánočního cukroví? Možná k tomu budete potřebovat i lísková jádra.  Sondu do kvality těch prodávaných přináší náš test lískových ořechů. Do něj jsme vybrali celkem 14 vzorků balených jader lískových ořechů. Do laboratoře jsme poslali výrobky rozšířených značek a v našem výběru měly své místo i troje oříšky v bio kvalitě. Sledovali jsme, zda jsou výrobci při zpracovávání lískových ořechů a jejich třídění a náležitě pečliví.

Hlavním tématem našeho testu byla zdravotní nezávadnost. V rámci její kontroly jsme se zaměřili na to, zda nejsou lísková jádra plesnivá a zda se v nich nevyskytují nebezpečné, plísněmi vytvářené aflatoxiny. Obě zkoušky byly na místě  - ořechy jsou k plesnivění velmi náchylné, stačí například nevhodné skladovací podmínky nebo nedostatečné vysušení jader po sklizni. S plísněmi se pojí zamoření toxickými a karcinogenními aflatoxiny, které je u lískových ořechů rovněž relativně časté.

Vedle bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti nás zajímala i kvalita lískových ořechů. Sledovali jsme, zda splňují předpisové požadavky na čistotu, vysušení, vzhled, chuť a vůni. Prostor dostala i kontrola čerstvosti ořechů. Tu laboratoř sledovala měřením žluklosti v nich obsaženého oleje.

Výsledky testu jsou převážně dobré. I když se mezi jednotlivými testovanými výrobky objevily rozdíly ve kvalitě, ukázalo se, že po kterýchkoliv můžete sáhnout bez obav o své zdraví.  


Testované výrobky - lískové ořechy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Lískové ořechy (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2017


Přihlásit