Na internetu věcí řádí nový malware

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.11.2017   

Internet věcí může být dobrým pomocníkem, stejně jako vše připojené na síť však může být ohrožen škodlivým malwarem. K nejnovějším hrozbám patří IoT Troop/IoT Reaper, zaměřený na routery, webkamery a pevné disky na celém světě. Útočníci jeho prostřednictvím mohou zařízení ovládat na dálku. Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest vysvětluje, co je za útokem, jaká zařízení jsou ohrožena a jak se mohou uživatelé chránit.

Tento malware odhalily nezávisle na sobě dvě společnosti nabízející bezpečnostní programy, čínská a izraelská, a proto pro něj máme dvě jména. IoT na jejich začátku je anglická zkratka Internet of Things (internet věcí) a značí, že se nejedná o program cílený na počítače se systémem Windows, ale právě na jiná zařízení připojená k internetu. Ta začínají po infikování sama vyhledávat na webu jiné zranitelné přístroje a šíří tak malware dál. Co je však nejhorší, jejich spojením se vytváří tzv. botnet neboli centrálně ovládaná síť, která může sloužit k dalšímu šíření škodlivého softwaru s různým zločinným využitím.

Doposud byl škodící program identifikován na routerech Belkin, D-Link, MikroTik, Netgear a TP-Link, síťových kamerách AVTECH4, D-Link, GoAhead, Jaws a Vacon a datových uložištích na sítích (NAS) Netgear a Synology.

Aktualizujte

Na rozdíl od loňského botnetu Mirai se IoT Troop/IoT Reaper nedostane do továrního nastavení přístrojů a nevyužívá slabých hesel. Místo toho vyhledává programové chyby v operačním softwaru a k zařízení se přihlašuje díky nim. Uživatelé se nemohou téměř nijak bránit. Mohou jen doufat, že výrobce zařízení chyby urychleně opraví a včas zveřejní aktualizaci svého softwaru. Proto je třeba pravidelně aktivně vyhledávat aktualizace na příslušných webových stránkách.

Omezte používání síťových funkcí

IoT Troop/IoT Reaper zatím zaútočil na tři typy zařízení, ale k internetu se dnes může připojit mnohem více věcí – auta, televize, wi-fi reproduktory, herní konzole, radiátory, ledničky atd. Ty všechny se mohou stát cílem podobných útoků. Je tedy důležité pravidelně aktualizovat i jejich software a snížit tak jejich zranitelnost. Umožněte automatickou aktualizaci, kdekoliv to jde. Síťové funkce aktivujte jen v případě, že je skutečně potřebujete a používáte. Přijímáte-li například streamované vysílání prostřednictvím chytré televize, váš blu-ray přehrávač nemusí být připojený k internetu.

Hlavně nezapomínejte, že nám sice nové technologie usnadňují život, ale často zvyšují nebezpečí škod způsobených na dálku.

Přihlásit