Dvojí kvalita potravin ve Slovinsku a v Rakousku

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

V červenci 2017 představila slovinská spotřebitelská organizace Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) výsledky srovnávacích testů potravin zakoupených ve Slovinsku a v Rakousku nakoupených pod stejným názvem nebo v podobně vypadajícím obalu. V 10 z celkem 32 dvojčat nebo trojčat produktů zjistili Slovinci významné rozdíly v kvalitě výrobků. Upozornili hlavně na to, že většina testovaných slovinských verzí produktů je levnějších a méně kvalitních ve srovnání s těmi rakouskými.

Jedním z testovaných produktů byla čokoláda Milka, jejíž slovinská verze obsahovala oproti té rakouské emulgátor E 476, rozdíl byl také v sladkosti, barvě a krémovosti čokolády. Limonáda Coca Cola nakoupená ve slovinských obchodech obsahovala víc cukru než ta rakouská a navíc byla obohacena ještě o froktózoglukózový sirup. Limonáda s pomerančovou příchutí privátní značky řetězce Spar obsahovala místo cukru jen umělá sladidla a oproti rakouské verzi navíc konzervant sorban draselný. Zřetelné rozdíly našli Slovinci u mléčných a masných výrobků, například jahodový jogurt z řetězce Spar obsahoval o 3,5 % méně jahodové složky než rakouský sourozenec. Játrová paštika značky Primana měla velmi rozdílné složení, slovinská verze obsahovala o 24 % méně vepřového masa a o 4 % více jater.

Naopak žádné rozdíly Slovinci nezjistili u jahodových jogurtů Danone Activia, párků a konzervovaného vepřového masa značky Dulano, mleté skořice Kotanyi, oplatek Manner, ementálu a ovocného jogurtu značky Milbona, jahodového džemu Natur aktiv, rozpustné kávy Nescafe Gold, nápoje Nestea Eistee, kakaového nápoje Nestle Nesquik, kořenicí směsi Podravky Vegeta, bonbonů Toffifee a dalších.

Více informací najdete na webu organizace ZPS.
 


Přihlásit