Únik dat přes zubní kartáček

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 8.11.2017   

Některé elektrické zubní kartáčky Oral-B nabízejí milovníkům nových technologií lepší péči o chrup za pomoci speciální mobilní aplikace. Tu lze stáhnout zdarma pro Android i iOS. Test přenosu dat německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest však odhalil, že verze pro Android odesílá více informací, než je pro její fungování skutečně třeba.

S aplikací lze provázat všechny kartáčky výrobce Procter & Gamble značky Oral-B, vybavené funkcí bluetooth, tedy modely série Genius a Smart. Stiftung Warentest použil kartáček Oral-B Genius 9000 a aplikační verzi 4.2.0.

Dodatečné funkce mohou pomoct, ale i odradit

Výrobce inzeruje na webových stránkách personalizovanou péči, lepší pocit z čištění zubů, ale i dokonalejší fungování kartáčků. Důležité jsou funkce varování při příliš silném tlaku kartáčku na zub, upozornění na nutnost použití zubní nitě, videa se správnou technikou čištění a časovač. Ten uživatelům umožňuje dodržet minimální dvouminutovou dobu čištění. Aplikace nabízí statistiku správných návyků při péči o chrup. Komu zubař doporučil věnovat zvláštní pozornost jednotlivým zubům, může si nastavit zvláštní program. Jiného aplikace dovede k pravidelnější a uvědomělejší údržbě ústní hygieny. Během čištění se můžete podívat i na předpověď počasí nebo na zprávy, což ovšem od zubní péče rozptyluje.

Vizuální detekce není dost přesná

Od loňska nabízí aplikace i rozeznání místa čištění v reálném čase. Je pro něj třeba v mobilu zapnout foťák a zůstat v dosahu objektivu. Aplikace má být schopna poznat, na kterou část úst se právě soustředíte. Na obrazovce se objeví prstenec znázorňující chrup – dolní polovina spodní čelist, vrchní půlkruh horní čelist – a podle trvání čištění v příslušném místě se jeho barva postupně mění z modré na bílou. Uživatele to motivuje a pomáhá mu zůstat u každého zubu dostatečně dlouho. Test však ukázal, že určení polohy kartáčku v ústech není vždy přesné a aplikace neumí posoudit, kdy jsou zuby skutečně dokonale čisté.

Tip: Stupeň odstranění zubního plaku lze zjistit k tomu určenými přípravky z lékárny, které jeho zbytky obarví.

Verzí pro Android uniká klíčový údaj

Jedním z cílů testu bylo zjistit, jaké údaje předává aplikace Oral-B dál. Ve verzi iOS nebyl datový tok viditelný a nešlo jej hodnotit. Aplikace pro Android odesílá identifikační číslo telefonu (Android ID) do Oral-B, do Google Crashlytics a do Google Analytics, což k fungování aplikace není nutné. Tato informace však může být dále použita k vytváření falešných uživatelských profilů. Pomocí identifikačního čísla lze rozpoznat každé zařízení s Androidem po celou dobu funkčnosti. Existují ovšem způsoby, jak se předávání takových dat vyhnout, např. reklamní ID, které může uživatel kdykoliv obnovit a tím ho změnit. Proto lze považovat přenos dat aplikace Oral-B pro Android za povážlivý (na stupnici bezproblémový – povážlivý – rizikový).

Tip: V předvolbách aplikace lze odesílání statistik do služby Google Analytics zakázat.

Závěr: Zajímavé funkce, ale povážlivý únik dat

Aplikace Oral-B zvyšuje atraktivitu kartáčků pro osoby se zájmem o nové technologie. Nabízí užitečné funkce, například časovač nebo varování, když se kartáčkem příliš zatlačí. Další funkce mohou spíše rozptylovat. Testovaná verze pro systém Android předává třetím stranám údaje, aniž by to bylo pro fungování aplikace nezbytné.

Přihlásit