Zpřísněná silniční pravidla v Německu zvyšují i pokuty

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.11.2017   

V sousedním Německu začala 19. října platit zpřísněná pravidla silničního provozu. Stoupla i výše udělovaných pokut. Informovala o tom německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Spolkové ministerstvo dopravy rozšířilo zákaz používání mobilních telefonů za jízdy na elektronická zařízení obecně. Zahrnuje například i vkládání cílového bodu do navigace. Provoz přístroje je povolen jen za předpokladu, že k jeho použití stačí krátký pohled. Výjimkou je stání vozidla s vypnutým motorem, což ovšem neplatí při automatickém vypínání motoru při zastavení na červenou. Podle organizace Stiftung Warentest je těžké určit, kde je hranice mezi povoleným a nepovoleným, ale je podle ní přijatelné velmi krátké pohlédnutí (například na tachometr) a krátké stisknutí tlačítka. Netýká se to jen přenosných přístrojů, jako třeba chytrých telefonů, tabletů, čteček, notebooků nebo navigací, ale i těch vestavěných, včetně rádia a přehrávače. Pravidla již nepromíjí programování navigačního zařízení bez hlasového ovládání za jízdy.

Pokuta za porušení je 100 EUR + 1 bod, při zavinění nebezpečné situace 150 EUR + 1 bod a zákaz řízení po dobu jednoho měsíce, při způsobené škodě 200 EUR + 1 bod a zákaz jízdy po dobu jednoho měsíce. Cyklista zaplatí 55 EUR.

Sanitka musí projet rychle

Neuvolnění místa pro průjezd sanitky, vozidla záchranné služby nebo zásahového vozidla se světelným a zvukovým signálem včas se trestá pokutou 200 EUR a 2 body, zablokování pruhu 240 EUR, 2 body a zákazem jízdy po dobu jednoho měsíce. Ohrozí-li při tom řidič bezpečnost provozu, stoupne trest na 280 EUR + 2 body a měsíční zákaz jízdy a při hmotných škodách na 320 EUR + 2 body s měsíčním zákazem řízení.

Tvář musí být vidět

Nově je řidiči nebo řidičce zakázáno skrývat nebo zahalovat si tvář jakoukoli maskou, kuklou, šálou nebo závojem. Obličej musí být vidět tak, aby byla osoba identifikovatelná na snímcích kontrolních fotoaparátů. Pokuta za porušení je 60 EUR.

Pozn. V Německu dojde k úplnému zákazu řízení po nasbírání 18 trestných bodů.

Přihlásit