Energie v příštím roce podraží

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.11.2017   

Jste milovníky prosvětlených a vyhřátých příbytků? Pokud ano, nemáme pro vás příliš pozitivní zprávy. Ceny elektřiny totiž budou od příštího roku opět stoupat. Co je důvodem změny cenové politiky a o kolik procent by mohly ceny vzrůst?

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

Éra levných energií je, zdá se, pomalu u konce. Energetické burzy zaznamenaly za posledních osmnáct měsíců značný nárůst cen elektrické energie, jehož příčinou je především zdražování černého uhlí na světových trzích. Tato hornina je klíčovou surovinou pro výrobu energií a stejně jako u ostatních obchodovatelných komodit u ní platí princip „čím větší poptávka, tím vyšší cena“. Její zdražení se pak automaticky projeví i na cenách samotné elektřiny, a tak zatímco ještě loni v září stála jedna megawatthodina (MWh) na Pražské energetické burze méně než 26 eur, dnes se cena za stejnou jednotku pohybuje kolem 36 eur, což představuje téměř 40% nárůst.

Zvýšení cen na burzách pochopitelně pocítí i koncoví zákazníci na svých fakturách. Pro společnosti, které mají nasmlouvány cenové kontrakty pouze do konce letošního roku, bude zdražení znatelnější, naopak v případě domácností analytici předpovídají navýšení pouze v jednotkách procent. Účtovaná cena za dodávky energií se vždy skládá z regulované a neregulované složky. U regulované části, stanovované cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu, se předpokládá zvýšení přibližně o dvě procenta, nárůst o podobnou číselnou hodnotu je pak očekáván i u druhé, neregulované složky ceny. Celkově by se tedy zdražení elektřiny dle odhadů odborníků mělo pohybovat v průměru kolem pěti až šesti procent.

Ačkoliv se zvýšení cen za elektrickou energii zřejmě částečně promítne do ceníků dodavatelů již v průběhu příštího roku, může nás uklidňovat skutečnost, že silné konkurenční prostředí obchodníkům razantnější zdražení příliš nedovolí. Ve prospěch zákazníků hovoří i střednědobé a dlouhodobé odhady, které v horizontu několika let počítají pro výrobu elektřiny s vyšším využitím obnovitelných zdrojů. To by znamenalo menší nároky na objem vytěženého uhlí a elektrická energie by tak v budoucnu opět mohla zlevňovat.


Přihlásit