Jak vybrat máslo

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.3.2022

Máslo, někdy též označované jako mlékárenské máslo, je potravinářský výrobek, obsahující výhradně mléčný tuk ve formě emulze a vody. Smí se prodávat pouze balené. Na obalu najdeme řadu údajů, které jsou důležitým vodítkem pro rozhodování při nákupu. Povinným údajem je zejména obsah mléčného tuku, od kterého se zpravidla odvíjí cena výrobku.

Obsah mléčného tuku: Předpisy nařizují, že ho v másle musí být nejméně 80 %, avšak méně než 90 %. Domácí i zahraniční másla nejčastěji obsahují 82 % mléčného tuku. Na pultech jsme našli také máslo s 84 % mléčného tuku, bylo však dražší než standardní máslo.

Obsah vody v másle nesmí překročit 16 %. I když se tento údaj na obalu neuvádí, pro výrobce je tento ukazatel závazný. Je-li v másle více vody než povolených 16 %, je to klamání spotřebitele. Kromě mléčného tuku a vody smí máslo obsahovat nejvýše 2 % mléčných netuků v sušině. Jsou to bílkoviny, mléčný cukr laktóza, vitamíny A, D a E, z prvků vápník, fosfor a draslík.

Hmotnost: Tradiční kostka másla má hmotnost 250 g, ale prodává se také máslo o hmotnosti 200 g. Rozdíl ve velikosti obou balení přitom nemusí být na první pohled patrný. Věnujme proto pozornost údajům na etiketě. Speciální druhy, například biomásla, se často prodávají i v menších baleních o hmotnosti 125 g.

Datum výroby mlékárny zpravidla neuvádějí. Povinným údajem je datum nejzazší spotřeby, podle kterého poznáme, zda máslo není prošlé. Trvanlivost si stanoví každý výrobce sám. U českých másel je to zpravidla 40 dní, u zahraničních ještě déle.

Žluklá, tedy zkažená másla se prodávat nesmějí. Žluklost, jinak řečeno oxidaci mléčného tuku, prozradí natrpklá chuť a nepříjemný zápach. Kvalitní máslo má mít chuť mírně, lehce nasládlou a příjemnou; příjemná má být i vůně.

Čerstvé máslo je česká specialita, výrobek s tímto označením se smí prodávat do 20 dnů od data výroby.

Stolní máslo je z mrazírenských zásob, kde smí být skladováno nejdéle 24 měsíců od data výroby při teplotě minus 18 °C a nižších. Smí se prodávat do 20 dnů od vyskladnění z mrazírny. Stolní máslo musí být označeno i datem výroby.

Solené máslo je specialitou některých zahraničních výrobců, na obalu musí být přídavek soli uveden. K masu, sýrům a obloženým chlebíčkům takové máslo nevadí, ale ve sladkém pečivu či dortovém krému by to už byl problém.

Původ másla lze odvodit z veterinární schvalovací značky, což je oválek s kódem státu, kde sídlí podnik, který máslo zpracoval či zabalil. Jde o povinný údaj na obalu.

Éčka, tedy přídatné potravinářské látky s písmenem E a příslušným číslem, pod kterým byly schváleny, do másla až na pár výjimek přijít nesmějí.

Biomáslo pochází z mléka dojnic z ekologického zemědělství.

Pro výběr: Světlo a teplo máslu nesvědčí. Proto kupujeme jen výrobky v neporušeném obalu a nepomačkané. Máslo se musí na pultech skladovat při teplotě 4 až 8 °C.

Databáze testovaných výrobků

Másla (16 výrobků)
poslední aktualizace: 3.3.2022


Přihlásit