Test majonéz 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2017

Pomalu se blíží čas, kdy si majonéza užívá své každoroční výsluní. Mnohým totiž nemůže chybět v tradičním vánočním bramborovém salátu. Protože volba často padá na majonézu kupovanou, rozhodli jsme se 18 jejích vzorků otestovat. Celkově dopadly majonézy dobře, horší známky jsme udělovali pouze za přítomnost konzervantů a nesprávné označování.

Můžeme se spolehnout na kupovanou majonézu? Kolik obsahuje žloutků a je její receptura poctivá?    V našem testu 18 majonéz jsme zjišťovali, jaká je jejich kvalita na českém trhu. Česká legislativa má pro majonézu speciální požadavky, mezi nimi je například 2% obsah žloutků a 50 až 85% obsah tuku, což byly parametry, které také neunikly našim zkouškám.

Navíc jsme nechali ještě prověřit přítomnost konzervantů, podrobili jsme obal drobnohledu a nechali posoudit jejich chuť. Součástí laboratorních zkoušek byl i test kažení bramborového salátu, který přinesl odpověď na otázku: Můžeme jíst salát v průběhu celých Vánoc? Během něho jsme zjišťovali druhý a pátý den od přípravy, kolik mikroorganismů se namnožilo v misce bramborového salátu s majonézou bez konzervantů a v misce s majonézu konzervovanou kyselinou sorbovou. Jak testy dopadly, se dozvíte v nejnovějším vydání časopisu dTest.


Testované výrobky - majonézy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Majonézy (18 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2017


Přihlásit