Test elektrických šlehačů 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2017

Elektrický ruční šlehač by měl pomoct vyrobit různé druhy pokrmů, jejichž příprava by ručně trvala dlouho. Posvítili jsme si na 17 přístrojů dostupných na našem trhu, které jsme nořili do různých těst od litého až po chlebové. Nechali jsme je také šlehat sníh z vaječných bílků a šlehačku. Jaká je výsledná kvalita zpracovaných potravin a jak si přístroje vedly v dalších ohledech, se dočtete v aktuálním testu.

S rozšiřující se nabídkou domácích pomocníků na trhu roste i počet přístrojů, kterými vybavujeme svoje kuchyně. Hranice mezi některými z nich, třeba tyčovými mixéry a elektrickými ručními šlehači, se přitom stírají a výrobu stejných pokrmů mohou zvládnout oba druhy výrobků. Zatímco u prvně jmenovaných je ale základní funkcí mixování a ocení je nejvíce rodiče malých dětí a vyznavači polévek a omáček, druhé užijete primárně na šlehání či přípravu těst a hodí se nejvíce pro milovníky domácího pečení.

Ten umí to a ten zas tohle

Na trhu lze nalézt množství elektrických ručních šlehačů. Většinu je nutné při práci držet v ruce, najdou se ale i ty se stabilní základnou (v našem testu šlo o dva ze sedmnácti modelů).  Z funkčního hlediska jsou oba druhy stejné, a tak záleží jen na vás, jaký si vyberete. Jednotlivé modely se liší ale také různou úrovní vybavení. Se základním, tedy šlehacími a hnětacími metlami, byste měli zvládnout ušlehat šlehačku či sníh z bílků a zpracovat různé druhy těst. To pokročilé vám umožní i další činnosti, například mixování dětské výživy či smoothie (v našem testu jsou vybavenější čtyři ze 17 modelů).

Před výběrem tedy dobře zvažte, jestli potřebujete pokročilý model, nebo vám stačí ten základní. Jednotlivé výrobky se dále liší i rozptylem rychlostních stupňů nebo přídavnými funkcemi. Mezi ně patří třeba praktické turbo, které umožňuje okamžitě zvýšit výkon na maximum.

Nechtěnému klouzání šlehače v ruce může zabránit protiskluzová rukojeť, která není samozřejmostí a mezi námi prověřovanými modely jí disponuje necelá třetina. V obchodě často opomíjená, v kuchyni však velmi důležitá, je také dostatečná délka kabelu. Obecně platí, že by kabel neměl být kratší než jeden metr.

Pekárna a cukrárna

Funkce, tedy procedury šlehání a hnětení, považujeme u šlehačů za nejdůležitější, proto se na celkovém hodnocení podílejí nejvíce. Pro účely testu jsme část laboratoře proměnili v zázemí pekárny či cukrárny. Na testovacích plochách ležela mouka, vejce, smetana, kvasnice i další ingredience. Kromě nich a samozřejmě testovaných výrobků byste v laboratoři během testu našli různé odměrky nebo třeba časovače.  K posouzení, jak dobře si šlehače poradí s běžnými úkoly, jsme s nimi vyráběli sníh z bílků, šlehačku, lité i linecké těsto a těsto na chleba.

Kromě funkcí jsme prověřovali i hlučnost přístrojů, která byla v mnoha případech velmi vysoká, snadnost jejich obsluhy nebo kvalitu zpracování. Výsledky všech testovaných kategorií najdete v našem testu.


Testované výrobky - ruční šlehače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ruční šlehače (30 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2021


Přihlásit