Test másel 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2017

Nebudeme zastírat, že nás k tomuto testu přivedla ak­tuál­ní situace na trhu. Původně s ním náš letošní testovací „jízdní řád“ nepočítal, avšak rychlý nárůst ceny másla naše plány změnil. Celkem se másel do testu sešlo 20, přičemž 18 vzorků jsme vzali z českých regálů a zbylé dva přivezli z Německa. Zajímalo nás hlavně, zda si máslo ve svých složitých časech zachovalo čistou pověst. Zprávy z laboratoře jsou převážně dobré. Potíže vyhovět legislativním požadavkům měly jen tři vzorky a ve všech případech šlo o produkty z německých mlékáren.

Test másla u nás proběhl docela nedávno, naposledy v lednu minulého roku. Aktuální situace okolo mléčného tuku nás přiměla k jeho mimořádnému otestování i v letošním roce. Zajímalo nás především, zda se při současných vysokých cenách másla můžeme spolehnout na jeho kvalitu. Nakoupili jsme celkem 20 nejběžnějších značek, 18 z nich jsme přivezli z českých obchodů, dvě z Německu. Ze zahraničí jsme přivezli to nejlevnější máslo nabízené na německém trhu a také alpské máslo Meggle, které jsme srovnali s totožným výrobkem prodávaným v České republice.

Analýzami jsme především kontrolovali dodržení základních požadavků pro kvalitu másla. Měřili jsme obsah tuku, vody a tukuprosté sušiny, tedy zbytků mléčné bílkoviny, laktózy a vitaminů. Dále jsme zkoumali, zda másla neobsahují i jiný než mléčný tuk, což by ukazovalo na jejich šizení. Součástí testu bylo i senzorické hodnocení, bohužel se nám však nepodařilo v případě všech vzorků nakoupit dostatečné množství na provedení ochutnávky, proto se její výsledky do konečného hodnocení nezapočítávaly.  

Test přinesl převážně dobré zprávy. Nezjistili jsme ani přídavek cizího tuku, ani „nastavení“ másla nadměrným množstvím vody. Jedinou problematickou zkouškou bylo měření obsahu tukuprosté sušiny. V tomto ohledu tři másla nevyhověla legislativním požadavkům a odnesla si od nás nedostatečné hodnocení. Shodou okolností se ve všech třech případech jednalo o másla z německých mlékáren. Dvě byla nakoupena v České republice, třetí bylo dovezeno z Německa.


Testované výrobky - másla (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Másla 2017 (20 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2017


Přihlásit