Je všeobecně známo, že vlašské ořechy prospívají zdraví. Obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vitamín E, minerální látky jako zinek nebo selen a mnoho dalšího. Denně se jich doporučuje konzumovat 30-40 gramů.
Ovšem právě vyšší obsah nenasycených mastných kyselin může způsobit žluknutí. Nejpřirozenější ochranou vlašského ořechu je jeho skořápka. Když je skořápky zbavíme, nelze je dlouho skladovat, protože začnou oxidovat a kazí se. Oxidací tuků vznikají aldehydy, ketony a alkoholy. Stačí jich málo, aby se chuť změnila a ořechy nám zhořkly. Jedná se o proces podobný těm, které probíhají za obdobných podmínek v másle nebo masu, světlo a zvýšená teplota prostředí jej podporuje a urychluje.
Jak ořechy skladovat?
Nejlépe je osušené a nevyloupané uložte na chladné (do 18 ºC) a tmavé místo. Skořápek je zbavte až před konzumací. Pokud vám vylouskané zbydou, uzavřete je do utěsněných obalů, dobře vám poslouží domácí vakuovačka, a takto lze pak vlašské ořechy uchovávat v mrazáku. I při nákupu je třeba dbát na to, aby měly vyloupané ořechy balení, které nepropouští světlo. Jedná-li se o prodej na váhu, požádejte prodejce o ořechy z uzavřených obalů místo těch vystavených na světle v prodejním prostoru, ať už v obchodě, ve stánku nebo na trhu.
Když ořechy začnou žluknout, napravit to nelze. Nemá to negativní zdravotní následky, neobsahují však již tělu prospěšné nenasycené mastné kyseliny. Ovšem pozor na delší dobu zkažené ořechy, ty začnou být škodlivé kvůli toxicitě oxidačních látek.