Seznamte se s řidiči

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Hybrid III a ES-2 zažili na vlastní kůži desítky nehod. Jejich úloha je zásadní, protože simulace nehody závisí na přítomnosti řidiče a pasažéra uvnitř vozu. Bez nich bychom nezískali ucelený obraz pravděpodobných zranění při nárazu. Testy ochrany chodců však k zaznamenání událostí průběhu kolize používají pouze umělé končetiny.

Meet the drivers

Hybrid III a ES-2 nejsou běžnými řidiči a spolujezdci. Jsou to figuríny s ocelovými kostmi, gumovou kůží a jsou plny snímacích zařízení. Výrobní cena každého z nich přesahuje sto tisíc eur.

Co umí figuríny

Figuríny poskytují zásadní vodítka o tom, co se děje při havárii. V našem průvodci vysvětlíme, jak se sbírají data končetinu po končetině.

Hlava

Hlava je vyrobena z hliníku a je pokryta gumovým „masem“. Uvnitř jsou tři akcelerometry umístěné v pravých úhlech, aby každý z nich poskytoval údaje o síle a zrychlení, kterým by mohl být mozek při havárii vystaven.

Krk

Funkcí měřicího přístroje v krku je zjištění sil při ohýbání, smýkání a napětí, kterým je krk vystaven, když je hlava vržena dopředu a dozadu během nárazu.

Ruce

Ruce nejsou vybaveny přístroji. Při nárazových testech se ruce nekontrolovatelně pohybují, a přestože k vážným zraněním nedochází často, je těžké se jim nějak vyhnout.

Hrudník (čelní náraz)

Ocelová žebra hybrida jsou vybavena zařízením, které zaznamenává deformaci hrudního koše při čelním nárazu. Podle výsledných zranění se určí, jestli síly působící na hrudní koš (například z bezpečnostních pásů) nejsou příliš velké.

Hrudník (boční náraz)

Figurína pro boční náraz, ES-2, má odlišný hrudník než ostatní figuríny a její tři žebra jsou vybavena přístroji pro záznam stlačení hrudníku a rychlosti této komprese.

Břicho

EuroSID II je vybaven senzory pro záznam sil, které by mohly způsobit zranění břicha.

Pánev

EuroSID II je vybaven snímači v pánevním pletenci. Ty zachycují boční síly, které mohou vést ke zlomeninám nebo k vykloubení kyčelního kloubu.

Horní část nohy

U Hybridu III je tato oblast tvořena z pánve, stehenní kosti (stehna) a kolena. Zatížení snímačů ve stehenní kosti při čelním nárazu dodává data o možných místech zranění včetně kyčelního kloubu, který může utrpět zlomeninu a vykloubení. „Kolenní jezdec'“se používá k měření síly přenášené kolenem figuríny, a to zejména v případě úderu do nižší části přístrojové desky.

Bérec

Nástroje umístěné uvnitř nohy figuríny měří ohýbání, smýkání, kompresi a napětí, což umožňuje zhodnocení rizik zranění bérce (holenní kosti) a lýtkové kosti (spojující koleno s kotníkem).

Chodidla a kotníky

Zhodnocení rizika úrazu při čelním nárazu se provádí měřením deformace chodidel po jejich vymrštění a následném pohybu zpět v oblasti pedálů řidiče.

Meet the drivers

Přihlásit