Čisticí program CCleaner napadli hackeři: Co hledali?

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.10.2017   

O nedávném hackerském útoku na uživatele skrze populární software CCleaner jste nejspíš už četli. Víte ale, na koho hackeři cílili – a jak poznat, zda není škodlivá verze programu i ve vašem počítači?

Program CCleaner od britské softwarové firmy Piriform je oblíbenou volbou uživatelů operačního systému Windows, jak se vypořádat s nepotřebnými soubory, záznamy v internetovém prohlížeči a starými registry, které se v systému hromadí a zabírají zbytečně místo. Nedávno se však stal cílem rafinovaného útoku. Neznámý hacker do něj nahrál škodlivý program za účelem šíření mezi uživateli. Populární čisticí program tak proměnil ve zdroj nákazy.

Útok na korporace

Jak informuje německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest, skutečnost, že se v CCleaneru ukrývá škodlivý kód, vyšla najevo během září letošního roku. Onen kód přitom program obsahoval již od 15. srpna. Více než 1,6 milionů počítačů stihl nakazit škodlivým softwarem. Společnost Piriform, která spadá pod český Avast, již v současnosti nabízí opravenou verzi programu. Avast uvedl, že útok cílil na sítě velkých společností, přičemž se mu podařilo proniknout do dvanácti z nich. Mezi ně patří i významné firmy jako americký Intel, korejský Samsung či japonské Sony.

Nemáte ho náhodou i vy?

Pokud máte v práci či doma CCleaner, podívejte se, jakou verzi používáte. Infikované jsou verze 5.33.6162 a 1.07.3191 Cloud pro 32bitový operační systém Windows. Jak zjistit, zda používáte 32bitovou verzi Windows? Nejprve klikněte na tlačítko Start, kde vlevo dole naleznete pod ikonou ozubeného kolečka sekci Nastavení. Zde klikněte na první volbu jménem Systém a v levém menu zvolte poslední volbu O systému. Objeví se vám informace o počítači, mezi nimiž je uveden i přesný typ systému.

Přihlásit