Jak se změnily testy myček

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Časopis dTest byl progresivní už před 19 lety – svědčí o tom fakt, že zveřejnil test myček na nádobí v roce 1998, kdy zdaleka nebyly ještě běžnou součástí českých domácností. Spotřebitele zajímaly podobné parametry jako dnes – jak dobře myčka myje, suší, jak je hlasitá, jak jednoduše se obsluhuje, kolik spolkne vody a elektřiny. K příležitosti 25. výročí dTestu otvíráme své podklady i těm, kteří si nás ještě nepředplácejí. Bezplatně si můžete přečíst jak nejnovější test myček z října 2017, tak pro srovnání jeho „retro“ předchůdce z roku 1998. Třeba některou z babiček myček máte ještě doma a dobře vám slouží. Dlouholeté zkušenosti spotřebitelů nás zajímají – budeme rádi, když se o ně podělíte.

První test myček, který česká redakce dTestu zveřejnila v červnovém čísle roku 1998, provedli němečtí kolegové z Stiftung Warentest. U výrobků byly tehdy uvedeny také ceny v německých markách. Pro některé myčky si čeští spotřebitelé opravdu museli jet do německých obchodů, protože v tuzemsku nebyly k dostání. Značky, které myčkám kralovaly dříve, jsou na trhu myček i nyní -  AEG, Bosch, Miele, Siemens.

Před 19 lety byla cena myček úměrná jejich kvalitě, to se o dnešních myčkách říct nedá. Zatímco myčka koupená před 19 lety za 10.000 Kč byla naprosto nevyhovující, dnes si za stejné peníze můžete pořídit vítěze testu. Jenže tehdy vydělával na částku 10.000 Kč průměrný Čech 2,36krát déle než nyní. V testu z roku 1998 se můžete dočíst, že tehdy stály volně stojící myčky od 10 do 40 tisíc korun, což s přihlédnutím k vývoji průměrné mzdy by stály od dnešních 23 tisíc Kč do 94 tisíc korun. Přitom nebyly zdaleka tak úsporné jako ty současné – „žraly“ dvakrát tolik vody i energie. Jeden klad se jim nedá upřít - myly rychleji. Úsporné programy současných myček spolknou méně než 10 litrů vody a necelou 1 kWh během jednoho mycího cyklu. Dvě dekády nazpět to bylo minimálně o polovinu víc. Ale i tehdy bylo mytí v myčce úspornější než mytí v ruce, při kterém se spotřebuje 40 litrů vody.

Vývoj nejde ve všem tak rychle kupředu jako ve spotřebě vody a energie, což je mnohdy slyšet. Hlučnost myček se koncem 20. století pohybovala v rozmezí 49 až 56 dB, nynější myčky pracují (klepou a bublají) podobně hlasitě – od 44 do 55 dB. Zatímco v roce 1998 se testovalo 9 modelů, letos se testovalo 30 myček s klasickou šířkou 60 cm a 8 užších modelů se šířkou 45 cm. Jak to konkrétně dopadlo? Napište si o bezplatné zaslání výsledků testů myček prostřednictvím níže uvedeného formuláře. 

Přihlásit