Jak se změnily testy džusů

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

První testy jablečných džusů jsme provedli v roce 1997, tehdy nás zajímala především jejich bezpečnost. Konkrétně jsme zjišťovali, kolik obsahují patulinu – mykotoxinu, který produkují plísně napadající ovoce. V říjnu 2014 jsme se k testu džusů vrátili, rozsah analyzovaných parametrů byl však podstatně širší. Pokrok v laboratorních metodách nám kromě měření obsahu patulinu dovolil ověřit i dodržení ovocného podílu a míru zachování aromatických látek. 

Hráči na trhu jablečných šťáv se v průběhu necelých dvaceti let vystřídali, čtyři značky však vytrvaly a zúčastnily se obou našich testů.  Cestu, kterou za tu dobu jablečné džusy urazily, dokumentují výrobky Rauch,  Pfanner, Hello a Cappy. Dobrou zprávou je zlepšení situace ohledně kontaminace patulinem. V roce 1997 jsme v džusech Cappy, Pfanner i Hello naměřili mykotoxin v koncentracích od 13 do 19 µg/kg. To je sice množství vyhovující tehdejším i současným povoleným limitům, nicméně nás potěšilo, že v roce 2014 jsme u žádné ze zmíněných značek patulin nenaměřili.

Zajímavý posun udělaly džusy i v oblasti spotřebitelské přívětivosti. V roce 1997 byl standardním obalem prostý nápojový karton. O necelých dvacet let později se za běžné považují rovněž nápojové kartony, ale vybavené víčky pro snazší nalévání i opětovné uzavření.  Za zmínku stojí i cena. Kupodivu se číslovka na cenovce příliš nezměnila. V roce 1997 i 2014 stál nejlevnější testovaný džus okolo 18 Kč, nejdražší značky se prodávaly za necelých 42 Kč. S přihlédnutím k vývoji průměrné mzdy by ovšem džus z roku 1997 stál od dnešních 47 Kč do 102 Kč.

Přihlásit