Jak vybrat bezpečnostní aplikaci pro mobil

Sdílejte

Aktualizováno: 26.6.2023

Svět digitálních hrozeb se neustále mění. Stejně tak možnosti, jak je odstranit. Je tak nemožné najít univerzální radu, která by vás jednoduše zbavila rizika hackerského útoku nebo stažení škodlivého kódu. Přesto je několik věcí, které byste měli vědět předtím, než si nainstalujete bezpečnostní aplikaci.

Chraňte se před malwarem

Aplikace pro zabezpečení mobilu obsahuje zpravidla několik funkcí, které se vám budou hodit. Tou nejdůležitější je ochrana před škodlivým softwarem (tzv. malwarem). Základní funkce této ochrany má zpravidla podobu kontroly dat v mobilu. Tu když spustíte, prohledá aplikace veškeré soubory a aplikace uložené ve vašem přístroji a zkontroluje, zda se mezi nimi neskrývá malware. Pokud na nějaký škodlivý kód narazí, nabídne vám buď jeho odstranění, nebo jiný způsob likvidace (např. jeho izolaci přesunutím do tzv. truhlice či karantény).

Bezpečnostní aplikace by vás ale v ideálním případě měla ochránit také před dalšími možnostmi útoku nebo nahrání malwaru do vašeho mobilu. Například na webu lze narazit na stránky, které jsou infikované škodlivým softwarem. Stačí je navštívit a už hrozí reálné riziko, že si z nich automaticky stáhnete malware.

Další webová hrozba jsou tzv. phishingové stránky. Ty sice neobsahují malware, ale zato se vás snaží podvést a přinutit vás k vyzrazení vašich osobních údajů. Mohou vypadat třeba jako přihlašovací stránka do vašeho internetového bankovnictví, na sociální síť nebo jako seriózní dotazník. Přitom informace, které do nich vložíte, zneužijí ve vlastní prospěch. Detekce phishingových stránek patří rovněž k funkcím, které by vás měly při výběru bezpečnostní aplikace zajímat. A to zvlášť v případě, že si s internetem moc nerozumíte a jste tak pro takovéto podvodníky snadnou kořistí. Většina vývojářů tuto funkci nabízí jen v prémiové verzi své aplikace, avšak můžete narazit i na takové, které chrání před phishingem zdarma.

Skrytá past na zloděje

Kromě ochrany před malwarem a hackerskými útoky nabízí bezpečnostní aplikace ještě řadu užitečných funkcí. Jednou z nejzajímavějších je možnost ovládat mobil na dálku v případě, že ho ztratíte nebo vám ho někdo odcizí. Vzdálený přístup zpravidla probíhá přes webovou stránku či přes speciální SMS, která předá mobilu specifický příkaz.

Základní funkce vzdáleného přístupu jsou určení lokace mobilu, uzamčení telefonů, aby se do něj zloděj nemohl dostat, a pokud už se tak stalo, případně nechcete tuto eventualitu riskovat, pak máte možnost smazat z přístroje veškerá data. Některé aplikace přitom nabízejí možnost data nejprve zálohovat, než budou smazána.

Určení lokace je také velmi užitečná funkce. U řady aplikací ale funguje jen v případě, že máte zapnutou GPS. Pokud ji máte za standardních okolností vypnutou, přístroj jen tak nedohledáte. Některé aplikace nabízejí i alternativní způsoby vyhledávání, často jsou ale tak nepřesné, že vám s nalezením přístroje reálně nepomohou.

Při výběru aplikace si také nezapomeňte zjistit, jak obtížné je aplikaci z mobilu vymazat. Ideální je, pokud ji máte možnost zaheslovat nebo skrýt z hlavního menu tak, aby ji zloděj nemohl prostě odinstalovat a zabránit tak vašim snahám o vzdálený přístup.

Má cenu si připlatit?

Většina aplikací existuje paralelně ve dvou verzích – bezplatné a prémiové, k níž si musíte dokoupit roční licenci. Liší se od sebe zpravidla tím, že prémiová verze nabízí více funkcí. V našem testu jsme se nejčastěji setkali s tím, že bezplatná varianta umožňuje základní ochranu před malwarem a zabezpečení v případě odcizení. Placená nabídne navíc například ochranu před phishingem nebo pokročilejší možnosti vzdáleného přístupu k datům. Prémiová verze může být také bez reklam. Nemůžete-li se rozhodnout, zda do ní investovat, nebo ne, podívejte se, jestli vaše aplikace neumožňuje instalaci zkušební verze. Je to běžná praxe, díky níž můžete cca 15 až 30 dní používat prémiové služby.

Problémy z praxe

Bezpečnostní aplikace většinou na první pohled nabízejí spoustu skvělých funkcí. Počítejte ale s tím, že ne vždy fungují stoprocentně, někdy nefungují vůbec a v řadě případů je musíte nejprve zprovoznit – například tak, že aplikaci nastavíte speciální povolení. Důrazně proto doporučujeme nejen si aplikaci nainstalovat do mobilu a počítat s tím, že jste pro případ nouze jištěni, nýbrž všechny funkce, které chcete používat, si nejprve vyzkoušet a ověřit si, že se na ně můžete skutečně spolehnout. To se týká hlavně funkcí pro ochranu při odcizení.

V případě ochrany před malwarem mějte na paměti, že aplikace mají často k dokonalosti daleko. To, že například aplikace nevyhodnotila stránku jako škodlivou, neznamená, že je bezpečná. Berte ji jako pomocníka, v prvé řadě ale buďte sami obezřetní. Vyhněte se webům, jimž nedůvěřujete, a také těm, které po navštívení začnou spouštět ve vašem systému podezřelé procesy (např. automatické stahování dat, otevírání dalších oken a podobně).

Co dovede Google?

Přestože řada uživatelů o tom neví, Google nabízí ochranu při odcizení v základním balíčku operačního systému Android. Službu jménem Najdi moje zařízení si můžete otevřít v počítači na webu a propojit ji s mobilem pomocí svého Google účtu. Zvlášť v případě, že ztratíte mobil předtím, než si nainstalujete a zprovozníte bezpečnostní aplikaci, vám může tato služba přijít extrémně vhod.

Při stahování souborů mějte na paměti, že Google pravidelně testuje aplikace v obchodě Google Play. Přestože i zde se objevují škodlivé soubory, je pravděpodobnost nakažení mobilu mnohem menší než v případě, že budete stahovat soubory z internetu.

Databáze testovaných výrobků

Ochrana mobilů (12 výrobků)
poslední aktualizace: 29.6.2023


Přihlásit