Jak vybrat balzám na rty

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.1.2019

Obrázek lesklých a hebkých rtů „k zulíbání“, atraktivní obal, originálně zvolená vůně nebo příchuť. To vše jsou faktory, kvůli kterým se často rozhodneme ke koupi toho či onoho výrobku. Co se ale skrývá v magické tyčince či kelímku doopravdy? A jak vybrat, abychom nepřebrali? V našem nákupním průvodci se dozvíte víc.

Suché a popraskané rty trápí zvlášť v zimním období kdekoho. Jedním z řešení, jak je hydratovat, je pravidelné používání balzámů na rty. Trh s těmito produkty je velmi bohatý. Dospělý spotřebitel často vybírá podle značky, svých zkušeností či ceny. Dětského zákazníka pak většinou nalákají populární pohádkové postavičky na obalu nebo například žvýkačková příchuť.

Náš test balzámů na rty jasně ukázal, že ani jedno z výše uvedených nákupních vodítek nemusí být správné. Jako hlavní kritérium při testování jsme si totiž stanovili obsah nežádoucích složek minerálních olejů (MOSH a MOAH). Ty mohou mít na lidský organismus nepříznivý dopad. Navíc je třeba si uvědomit, že velkou část balzámu na rty nechtěně zkonzumujeme (při líbání, jídle nebo pití), a proto je nutné být při posuzování složení kosmetiky pečující o rty obzvlášť přísní.

Často skloňovaná chemie

Ve valné většině testovaných produktů jsme nežádoucí látky MOSH a MOAH našli. Objevily se v drahých i levných produktech známých i méně proslulých značek. Spíše než na značku či cenu byste tedy měli hledět na etiketu.

Minerální oleje na etiketách

Je už naším dobrým zvykem vést spotřebitele k pečlivému čtení etiket – u výrobků používaných dětmi to platí dvojnásob. Jestli se chcete kritickým látkám obsaženým v balzámech na rty zcela vyhnout, sáhněte po výrobcích bez minerálních olejů. Pokud byste si snad nebyli jisti, jak je rozpoznat, přikládáme seznam nejčastěji používaných minerálních olejů a syntetických uhlovodíků. Všechny kosmetické výrobky musejí své složení uvádět v rámci takzvaného INCI listu (Mezinárodní nomenklatury kosmetických přísad), který nejčastěji naleznete na zadní straně obalu.

Pod jakými názvy se ukrývají minerální oleje?

  • petrolatum (vazelína)
  • hydrogenated microcrystalline wax (hydrogenovaný mikrokrystalický vosk)
  • paraffinum liquidum (tekutý parafin)
  • synthetic wax (syntetický vosk)
  • paraffin
  • ozokerite (uhlovodíkový vosk)
  • cera microcristallina
  • ceresin

Pod jakými názvy se ukrývají syntetické uhlovodíky?

  • polyisobutene
  • polybutene
  • hydrogenated polyisobutene
  • polyethylene

Alergici, pozor!

Pokud patříte k alergikům, raději byste se měli vyhnout i výrobkům s obsahem látek, které jsou řazeny k potenciálním alergenům. Tento seznam 26 přísad, které jsou v kosmetickém průmyslu často používány, musí být na etiketě uveden. Nejčastěji se jedná třeba o Limonene, Linalool nebo Geraniol.

Rada na závěr

V dnešní době můžete balzám na rty pořídit téměř v každém obchodě, stejně tak uspějete v lékárně nebo v parfumériích. Pokud sháníte produkt určený speciálně pro citlivé dětské rtíky, pořídíte jej úspěšně i v hračkářstvích. Pozor ale na zásadní chyták, ne vše, co se jako dětský výrobek tváří, jím skutečně je.

Znovu proto apelujeme na čtení etiket, u výrobků užívaných dětmi není opatrnosti nikdy nazbyt. Pokud chcete mít jistotu, že si vaše ratolesti natírají pusu balzámem bez nežádoucích látek, doporučujeme sáhnout po výrobku zcela bez minerálních olejů (viz Minerální oleje na etiketách).

Databáze testovaných výrobků

Dětské balzámy na rty (41 výrobků)
poslední aktualizace: 31.1.2019
Balzámy na rty (18 výrobků)
poslední aktualizace: 5.10.2017


Přihlásit