Jak vybrat balzám na rty

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2019 Obsah lednového dTestu

Aktualizováno: 26.9.2017

Obrázek lesklých a hebkých rtů „k zulíbání“, slib okamžité úlevy a hydratace nebo zklidnění podrážděných rtů. To vše jsou lákadla, kterými nás výrobci lákají ke koupi toho či onoho výrobku. Co se ale skrývá pod atraktivním obalem a jak vybrat ten skutečně nejlepší výrobek? V našem průvodci se dozvíte víc.

Suché a popraskané rty trápí zvlášť v zimním období kdekoho. Řešením, jak je hydratovat, je pravidelné používání hydratačních přípravků, tedy přímo na rty určených balzámů. Trh s těmito produkty je velmi bohatý a spotřebitel většinou vybírá buď podle značky, svých zkušeností nebo ceny.

Pozor na chemii

Náš test balzámů na rty ukázal, že ani jedno z výše uvedených vodítek nemusí být správné. Jako hlavní kritérium jsme si totiž určili obsah nežádoucích složek minerálních olejů (MOSH a MOAH), které mohou mít – zvláště v případě produktu jako je balzám na rty, u kterého hrozí požití – negativní dopad na zdraví.

Z celkem 18 testovaných produktů jsme v 11 z nich tyto nežádoucí látky našli. Objevily se v drahých i levných produktech známých i méně proslulých značek. Spíše než na značku či cenu byste tedy měli hledět na to, zda neobsahují látky s obsahem MOSH a MOAH. Ty se objevují třeba v látkách typu Paraffin, Petrolatum nebo Cera Microcristallina.

Alergici, zpozorněte

Pokud patříte k alergikům a citlivějším osobám, vyhnout byste se raději měli i výrobkům s obsahem látek, které jsou řazeny k potenciálním alergenům, tedy třeba Limonene, Linalool nebo Geraniol.

Řiďte se zkušenostmi

Teprve po analýze složení, kdy vám z výběru možná „vypadne“ rovnou celá řada produktů, doporučujeme vybírat podle schopnosti hydratovat a také vůně a textury, kterou výrobek má. Stejně jako u všech ostatních produktů i u balzámů platí, že co voní (a to doslova) jednomu, druhému nemusí.

Takže spíše než na doporučení známých nebo atraktivnost obalů dbejte na své vlastní zkušenosti… Ale hlavně na složení…

Databáze testovaných výrobků

Balzámy na rty (18 výrobků)
poslední aktualizace: 5.10.2017


Přihlásit