Jak vybrat balzám na rty

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2018 Obsah březnového dTestu

Aktualizováno: 26.9.2017

Obrázek lesklých a hebkých rtů „k zulíbání“, slib okamžité úlevy a hydratace nebo zklidnění podrážděných rtů. To vše jsou lákadla, kterými nás výrobci lákají ke koupi toho či onoho výrobku. Co se ale skrývá pod atraktivním obalem a jak vybrat ten skutečně nejlepší výrobek? V našem průvodci se dozvíte víc.

Suché a popraskané rty trápí zvlášť v zimním období kdekoho. Řešením, jak je hydratovat, je pravidelné používání hydratačních přípravků, tedy přímo na rty určených balzámů. Trh s těmito produkty je velmi bohatý a spotřebitel většinou vybírá buď podle značky, svých zkušeností nebo ceny.

Pozor na chemii

Náš test balzámů na rty ukázal, že ani jedno z výše uvedených vodítek nemusí být správné. Jako hlavní kritérium jsme si totiž určili obsah nežádoucích složek minerálních olejů (MOSH a MOAH), které mohou mít – zvláště v případě produktu jako je balzám na rty, u kterého hrozí požití – negativní dopad na zdraví.

Z celkem 18 testovaných produktů jsme v 11 z nich tyto nežádoucí látky našli. Objevily se v drahých i levných produktech známých i méně proslulých značek. Spíše než na značku či cenu byste tedy měli hledět na to, zda neobsahují látky s obsahem MOSH a MOAH. Ty se objevují třeba v látkách typu Paraffin, Petrolatum nebo Cera Microcristallina.

Alergici, zpozorněte

Pokud patříte k alergikům a citlivějším osobám, vyhnout byste se raději měli i výrobkům s obsahem látek, které jsou řazeny k potenciálním alergenům, tedy třeba Limonene, Linalool nebo Geraniol.

Řiďte se zkušenostmi

Teprve po analýze složení, kdy vám z výběru možná „vypadne“ rovnou celá řada produktů, doporučujeme vybírat podle schopnosti hydratovat a také vůně a textury, kterou výrobek má. Stejně jako u všech ostatních produktů i u balzámů platí, že co voní (a to doslova) jednomu, druhému nemusí.

Takže spíše než na doporučení známých nebo atraktivnost obalů dbejte na své vlastní zkušenosti… Ale hlavně na složení…


Přihlásit