Jak vybrat sušenou batolecí výživu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.9.2017

Sušené mléčné výživy pro děti je oblíbenou složkou jídelníčku malých dětí – někdy však představuje holou nutnost – pokud nemohou být krmeny mateřským mlékem. Jejich příprava je snadná, rychlá a rodiče ji mnohdy dovedou náležitě ocenit. Z pohledu legislativy jsou však mezi nimi velké rozdíly.

Běžná kojenecká a batolecí mléčná výživa se vyrábí z kravského mléka, které prošlo předchozím zpracováním, aby bylo pro kojence vhodné. Základ doplňují rostlinné oleje, nejčastěji palmový, řepkový a slunečnicový. Existuje několik velkých značek, které vyrábějí různí producenti. Složení jednotlivých směsí je dost podobné – to platí zejména pro kojenecké výživy, které musí splňovat zákonné požadavky na nutriční kvalitu. Nejsou však žádné důkazy o tom, že by sušená výživa jednoho výrobce byla lepší než stejný produkt, který vyrábí někdo jiný. Nutričně významné látky přidané do sušených směsí pro batolata sice v kravském mléku nejsou, lze je však doplňovat pestrým jídelníčkem.

Vzájemně se doplňující předpisy nařízení č. 609/2013 a česká vyhláška č.54/2004 některé pojmy vymezují. Kojencem se rozumí děťátko od narození do jednoho roku, od jednoho do tří let je pak oficiálně malým dítětem. Během prvních šesti měsíců by mělo být miminko podle doporučení odborníků živeno ideálně pouze mateřským mlékem, které obsahuje vše, co malé tělíčko ke zdárnému vývoji potřebuje. Pokud to z nějakého důvodu není možné, alternativou je počáteční mléčná kojenecká výživa.

Ta je určena pro zvláštní výživu kojenců od narození do 6 měsíců. Na tento typ výrobku jsou kladeny jiné výživové nároky než na mléčnou kojeneckou výživu pokračovací, protože v prvním půlroce představuje pro děťátko jediný zdroj živin.

Pokračovací mléčná kojenecká výživa je určena pro „výživu kojenců starších šesti měsíců“. Jako „pokračovací mléčnou kojeneckou výživu“ mohou výrobci označit pouze výrobky, které vyhovují jak výživovým požadavkům legislativy, tak nárokům kojenců, tedy dětí mezi šestým a dvanáctým měsícem života. Nutriční hodnoty pokračovací mléčné kojenecké výživy počítají s tím, že takový nápoj „vytváří základní tekutý podíl postupně se rozšiřující smíšené stravy“ po zavedení vhodných příkrmů.

V ideálním případě však tento základní tekutý podíl poskytuje maminka z vlastních mléčných žláz – alespoň taková jsou doporučení Světové zdravotnické organizace.

Na trhu ještě existují výrobky, které se vizuálně od počáteční a pokračovací kojenecké výživy významně neliší. V legislativě jejich specifikaci nenajdete. Pro tento typ výrobku tak platí obecné požadavky jako pro všechny ostatní potraviny, které mají ambice putovat do úst maximálně tříletých dětí. Tím hlavním je jejich bezpečnost z pohledu mikrobiologie a zbytkových pesticidů. Sušená mléčná výživa pro děti starší jednoho roku tak na místo povinného názvu nese na obalech různé opisy či vlastní názvy jako například sušená mléčná výživa pro malé děti, batolecí mléčná výživa v prášku či mléčná výživa pro batolata.

Databáze testovaných výrobků

Sušená batolecí výživa (13 výrobků)
poslední aktualizace: 29.9.2017


Přihlásit