Čím zateplit dům?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 10/2017

Kvalitní zateplení domu má samé výhody. V zimě vám bude teplo, v létě příjemně, a ještě ušetříte za energie. Jaký ale zvolit izolační materiál? Napovědět vám může náš stručný přehled.

Již několik let probíhá v České republice velká vlna zateplování. A má to své opodstatnění. Kvalitní izolace dovede v zimě udržet teplo uvnitř domu, a v létě naopak zabrání tomu, aby sluneční paprsky rozpálily vaše zdi tak, že ani během noci nevychladnou. Nižší energetická náročnost domu znamená úsporu a zároveň nižší emise z topidel či klimatizační jednotky.

Mimo to můžete na zateplení vašeho domu získat i dotaci od Ministerstva životního prostředí ČR. Program Nová zelená úsporám nabízí těm, kteří se rozhodnou snížit své energetické výdaje za pomoci moderních materiálů, proplacení části nákladů na instalaci zateplení. V případě, že se vám podaří snížit spotřebu tepla o 40 %, získáte dotaci ve výši 30 % celkových výdajů. Pokud ji snížíte o 50 %, získáte 40% dotaci, a v případě, že budete mít spotřebu nižší o 60 % a více, vrátí se vám přesně polovina nákladů na izolaci. Bližší informace se dočtete na stránkách www.novazelenausporam.cz.

Polyuretan (PUR)

Izolaci z polyuretanu lze instalovat už při stavbě, a to pomocí nástřiku pěny přímo naurčená místa, nebo i při rekonstrukci. V takovém případě se používají již připravené PUR desky. Kromě toho, že se jedná o velmi lehký materiál, má vynikající izolační vlastnosti. K dispozici je i několik variant co do propustnosti par.

Měkké desky jsou prodyšné a hodí se pro izolaci stěn nebo stropů. Tvrdé desky naopak vodu odpuzují. Využijete je proto v místech, která jsou ve styku s vodou.

nízká hmotnost; tvarová stálost; možnost volby propustnosti
ve spojích vznikají tepelné mosty

Použití: vnější stěny, vnitřní stěny, střecha, podlahy, vzduchové mezery

Ohnivzdornost: nedostatečná

Kontaktní zateplovací systém ETICS

Přestože jste oněm možná neslyšeli, jedná se o asi nejčastější způsob vnějšího zateplení v České republice. Používá se hlavně u panelových domů. Základ tvoří izolační desky zpravidla z polystyrenu nebo minerální vaty. Ty se nalepí a ukotví na podklad, načež se omítnou. Při správné instalaci slouží velmi dobře.

Ke slabinám tohoto systému bohužel patří horší odvětrávání. Zvláště v případě špatně navrženého projektu, nevhodné kombinace materiálů od různých výrobců nebo nedůsledně provedené konstrukce to může vést ke vzniku plísní.

lepší tepelný komfort za každého počasí; zamezuje vzniku tepelných mostů
většení objemu vnějších zdí; je nutné pečlivě dodržet projekt

Použití: vnější stěny

Ohnivzdornost: závisí na použitém izolačním materiálu

Kamenná vlna a minerální vata

Pokud hledáte cenově dostupný materiál, který bude dýchat, možná pro vás bude ideální kamenná vlna či minerální vata.

První jmenovaná se vyrábí zčediče, zatímco druhá ze skelných vláken. Vyniká také útlumem hluku a nehořlavostí. Prodává se vpodobě měkkých rohoží nebo pevných desek. Ty se hodí na místa vyšší zátěží. Lze dokonce pořídit i velmi pevné desky vhodné pro izolaci podlah.

nízká cena; jednoduchost instalace; akustická izolace; paropropustnost
uvolňuje malé částečky, které mohou dráždit; časem může ztratit objem a tvar

Použití: vnější stěny, vnitřní stěny, střecha, podlahy, vzduchové mezery

Ohnivzdornost: velmi dobrá

Polystyren

Pěnový expandovaný polystyren (EPS) patří k nejběžnějším izolačním materiálům v Česku. Je levný, dobře se s ním pracuje a v případě správné instalace má i relativně dlouhou životnost. Nepropouští vlhkost – nebo jen velmi omezeně. Neprospívají mu ale vysoké teploty, při nichž rychle stárne.

Extrudovaný polystyren (XPS) se od toho expandovaného liší zejména minimální porézností a vyšší pevností. Díky této kombinaci vlastností se využívá v místech s vysokým zatížením nebo tam, kde dochází ke kontaktu izolace s vodou.

nízká cena a hmotnost; jednoduchost instalace
ve spojích mohou vznikat tepelné mosty; nestálost při vyšších teplotách

Použití: vnější stěny, vnitřní stěny, střecha, podlahy, vzduchové mezery

Ohnivzdornost: nedostatečná

Pěnové sklo

Přemýšleli jste, jak se dále zpracovává sklo z recyklace? Jednou z možností je právě pěnové sklo. Jedná se o mechanicky velmi odolný materiál, který je navíc imunní vůči vlhkosti, ohni, mrazu či hnilobným procesům. Bohužel je jeho cena oproti jiným materiálům až trojnásobná. Počítejte také s tím, že ani minimálně nepropouští páru.

nízká hmotnost; jednoduchost instalace; odolnost; nepropouští vodu
vysoká cena

Použití: vnější stěny, vnitřní stěny, střecha, podlahy, vzduchové mezery

Ohnivzdornost: velmi dobrá

Dřevěná vlákna a celulóza

Jeden z nejběžnějších přírodních materiálů pro izolaci je dřevo. Izolační materiály vznikají lisováním dřevěných vláken do pevných či elastických desek. Kromě termoizolačních mají také dobré akustické vlastnosti. Počítejte s tím, že jsou paropropustné, a hodí se tedy v případě, že potřebujete dovolit stěnám nebo střeše dýchat. Alternativou podobnou dřevěným deskám je celulózová izolace, která se vyrábí z recyklovaného papíru.

mechanická odolnost; akustická izolace; recyklovaný materiál
časem může ztratit objem a tvar

Použití: vnitřní stěny, střecha, vzduchové mezery

Ohnivzdornost: dostatečná

Korek

Další přírodní a ekologický materiál, který vyniká kromě tepelné také akustickou izolací. Korek je velmi prodyšný, přitom ale nepropouští a nenasakuje vodu. Není tak třeba obávat se vzniku plísní. Stejně tak odpuzuje i mikroorganismy.

dobrá tepelná a akustická izolace; nepropouští vodu; přírodní materiál
vyšší cena

Použití: vnější stěny, vnitřní stěny, střecha, podlahy, vzduchové mezery

Ohnivzdornost: nedostatečná

Tepelně izolační malta

Jednoduché a univerzální řešení, které zaujme hlavně majitele menších domků, je izolace pomocí speciální malty. Zlepšuje termoizolační vlastnosti zdiva a na rozdíl od jiných materiálů ji lze snadno použít i na velmi nerovné povrchy. Kromě malty si lze pořídit také tepelně izolační omítku – počítejte ale s tím, že efekt pochopitelně nebude tak velký.

vhodná pro nerovné povrchy; zamezuje vzniku tepelných mostů
nižší mechanická odolnost; vysoká cena

Použití: vnější stěny, vnitřní stěny

Ohnivzdornost: dostatečná

Izolační fólie

Lehký a přenosný materiál, který lze snadno nainstalovat kamkoliv do domu. Nejčastěji ho můžeme vídat okolo radiátorů, kde zabraňuje úniku tepla. Fólie se instalují také na okna pro zlepšení tepelné izolace a pro snížení rosení skel.

nízká hmotnost; nepropouští vodu ani páru
nízká tepelná odolnost

Použití: vnější stěny, vnitřní stěny, střecha, podlahy, vzduchové mezery

Ohnivzdornost: nedostatečná

Umělé kamenivo

Základ pro výrobu umělého kameniva představují granule z nadrceného jílu, které se nechají při teplotě nad 1000 °C expandovat. Výsledným kuličkám se zpravidla říká keramzit. Vyniká lehkostí, pevností a žáruvzdorností. Také jde o materiál, který neškodí přírodě a lze ho snadno zrecyklovat. Jako tepelná izolace se používá v sypané podobě. Nejčastěji se s ním zasypávají ploché střechy nebo se používá pro vyrovnání podlah, kde oproti betonu nabízí zejména snazší instalaci a díky své lehkosti také nižší zátěž.

nízká hmotnost; jednoduchost instalace; recyklovatelný materiál
oproti jiným řešením nižší izolace; časem může ztratit objem a tvart

Použití: vnější stěny, vnitřní stěny, střecha, podlahy

Ohnivzdornost: velmi dobrá


Přihlásit