Test balzámů na rty 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2017

Většina žen i někteří muži se snaží bojovat proti suchým a popraskaným rtům. Sahají po balzámech, které jim rty zvlhčí, zvláční a dodají jim lesk. Daní za tyto služby ale může být obsah nežádoucích chemikálií. Na ty jsme se v testu zaměřili především a nestačili jsme se divit. Více než polovina z 18 výrobků, které jsme poslali do laboratoře, propadla právě kvůli obsahu potenciálně rizikových látek, konkrétně složek minerálních olejů.

Rozpraskané koutky a suché, loupající se rty většinu lidí trápí především během chladných měsíců. Příčinou jsou časté změny teploty, kterým jsou rty vystavovány, ale i nedostatek tekutin, protože lidé na podzim a v zimě nemívají takovou potřebu pít jako během léta. Protože rty navíc nemají mazové žlázky, jsou k vysušení mnohem náchylnější než ostatní části pokožky.

K ochraně rtů proti vysychání a popraskání lidé s oblibou používají balzámy na rty. Dají se sehnat v každé drogerii, lékárně i většině supermarketů a moc velkou díru do rozpočtu vám neudělají. Často ale chceme od těchto výrobků dostupných jak ve formě tyčinek, tak v tubách či kelímcích více než jen hydratační účinky. Třeba příjemnou vůni a schopnost dodat rtům lesk. V opojení z pozitiv, která nám tyto produkty nabízejí, mnoho lidí nenapadne, že mohou obsahovat nežádoucí chemikálie. Ty jsou v případě kosmetického výrobku, který přichází do styku s ústy a může být i požit, poměrně důležité.

Proto jsme se na ně zaměřili i v našem testu. Zkoumali jsme, zda pomády neobsahují nežádoucí složky minerálních olejů a/nebo endokrinní disruptory. Ve výsledcích se dočtete, že ve více než polovině z 18 testovaných výrobků jsme tyto látky nalezli.

U produktů, které byly z tohoto hlediska „čisté“ jsme laboratorně testovali i schopnost hydratace a mezi dobrovolníky pak praktické aspekty jako je pocit na rtech nebo vůně. Který z balzámů testujícím voněl nejvíce a který naopak nejméně, se dočtete v našem testu.


Testované výrobky - balzámy na rty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Balzámy na rty (18 výrobků)
poslední aktualizace: 5.10.2017


Přihlásit