Spinnery mohou obsahovat nežádoucí chemikálie

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.9.2017   

V poslední době se s nimi roztrhl pytel a najdete je v rukou malých dětí i puberťáků. Řeč je o moderní odreagovací hračce, fidget spinneru. Na první pohled vypadají tyto setrvačníky, v jejichž středu je mosazné či ocelové ložisko, díky němuž se otáčí zbytek hračky, nevinně. Podle výzkumu provedeného v Dánsku ale nemusí jít o úplně nejbezpečnější produkty. Kamenem úrazu je nežádoucí chemie.

Protože jsou fidget spinnery při používání v těsném kontaktu s pokožkou, rozhodla se dánská spotřebitelská organizace Forbrugerraadet Taenk prověřit, zda neobsahují nežádoucí látky. Otestovala dvanáct druhů spinnerů z plastu i kovu. Osm z nich obsahovalo alespoň nějaké množství nežádoucích chemikálií.

Ve dvou se našlo dokonce zhruba desetkrát vyšší množství olova, než je povoleno. Olovo je přitom toxické nejen pro životní prostředí, ale i pro člověka. Může se shromažďovat v těle a případně i poškozovat nervový systém. Ohroženou skupinou jsou hlavně děti, protože tato látka by mohla způsobit sníženou funkci mozku a v extrémním případě i zapříčinit nižší inteligenci.

Dánové také zjistili, že ze tří spinnerů se může uvolňovat nikl, který by při kontaktu s pokožkou mohl způsobovat alergické reakce. Test ukázal ale také několik dalších nedostatků, třeba pochybení v označování výrobků.
Seznam testovaných produktů i látek, které obsahují, najdete ZDE.

Spotřebitelská organizace Forbrugerraadet Taenk už v souvislosti se zjištěními v testu podnikla příslušné kroky a upozornila dánské regulační orgány.
 

Přihlásit