TEST: 63 videokamer v testu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 23.2.2009   

Technologie vysokého rozlišení se stává běžnou i v oblasti videokamer. Modely s vysokým rozlišením mají lepší obraz než standardní kamery. TEST srovnal 63 videokamer s pevným diskem, na paměťové karty, DVD a mini-DV kazety. Slabým místem všech přístrojů je zvuk.
Skutečně kvalitní videokamery dokážou natočit kvalitní snímky s vysokým rozlišením, jsou ovšem drahé. Nejlevnější „dobrý“ model v testu stojí skoro 14 tisíc korun, většina dobrých stojí okolo dvaceti tisíc korun. Velmi prodávané levné kamery v ceně pod deset tisíc v testu propadly.

Ačkoliv se levné kamery často chlubí až čtyřicetinásobným rozsahem zoomu nebo optickým stabilizátorem, tyto prvky jsou ve srovnání s nejlepšími kamerami značně nekvalitní. „Velký rozsah zoomu je reklamní chyták, kamery nejsou schopné na tak velkou vzdálenost zaostřit“, vysvětluje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. „Nejlepší výrobky v testu mají maximálně patnáctinásobný rozsah zoomu“, dodává Beneš.

Kvalita zvuku je dlouhodobě slabým místem všech kamer. Záznamy z integrovaných mikrofonů trpí rušivými zvuky mechanických částí kamer, stejně jako okolního větru. Kvalitu zvuku lze vylepšit použitím externího mikrofonu, to ovšem umožňuje je málo přístrojů.

Na trhu jsou v současné době čtyři hlavní technologie záznamu. Kamery s vestavěným pevným diskem, kamery se záznamem na DVD nebo Blu-ray disky, kamery na mini-DV kazety a modely, které lze používat pouze s paměťovou kartou. Každá z technologií má své výhody a nevýhody. Přístroje s pevným diskem umožňují nejdelší záznamy v jednom kuse, DVD technologie je poměrně univerzální a samotná média levná. Nejdražšími médii jsou pak paměťové karty.

Výdrž baterii je důležitým kritériem, zejména při natáčení delších akcí, jako jsou dětské besídky. U testovaných modelů se pohybuje od „velmi dobrých“ 149 minut, až po 51 minut, což nestačí ani pro běžné natáčení.

Test 29 videokamer s pevným diskem a na paměťové karty vyšel v únorovém vydání časopisu TEST. Test dalších 34 modelů je k dispozici na www.dtest.cz.

Dále v únorovém vydání čtenáři naleznou test automatických praček, univerzálních kráječů a kreditních karet.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 227 027 632
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 227 027 632

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).



Přihlásit