Nové hodnocení bezpečnosti automobilů

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 19.2.2009   

Euro NCAP, organizace zabývající se testováním bezpečnosti automobilů, do něhož je zapojen i časopis TEST, představila nový systém hodnocení. Tento systém používá jedno celkové hodnocení bezpečnosti. Jeho uvedení je výzvou pro výrobce automobilů k většímu úsilí v oblasti bezpečnosti. Dnes byly představeny také výsledky testů prvních šesti vozidel hodnocených novým systémem.

Dosud Euro NCAP publikovalo výsledky tří skupin zkoušek pro každý vůz. U nově testovaných vozů bude nyní jen jedno celkové hodnocení zahrnující ochranu dospělé posádky, dětí v dětské autosedačce, ochranu chodců a nově i hodnocení prvků aktivní bezpečnosti. Nové hodnotící schéma zahrnuje všechny uvedené skupiny zkoušek a navíc hodnocení ochrany při nárazu zezadu, které bylo před nedávnem představeno. Hodnocení prvků aktivní bezpečnosti bere v potaz přítomnost ESC a omezovačů rychlosti.

Čtyři z šesti testovaných automobilů získaly pětihvězdičkové hodnocení. Význam nového hodnocení je zřejmý z dvou „čtyřhvězdičkových“ vozů, které ztratily pátou hvězdičku, protože výrobce v některých zemích nenabízel možnost vybavení vozidla systémem ESC. Podle nových požadavků Euro NCAP musí být ESC standardní výbavou alespoň u 85% prodaných vozidel a musí být alespoň volitelnou výbavou ve všech zemích, kde se vůz prodává.

Automobily, které získaly pět hvězdiček, jsou Mazda 6, Mitsubishi Lancer, Toyota Avensis a Toyota iQ. Čtyřhvězdičkové vozy jsou Citroën C3 Picasso a Subaru Impreza. Toyota s modely Avensis a iQ ukazuje, že velikost vozu není pro bezpečnost rozhodující. Citroën C3 Picasso je prvním vozem, který získal hodnocení za omezovač rychlosti, nový požadavek Euro NCAP.

I když vynikající výsledky prvních vozů ukazují, že míra bezpečnosti vozů je vysoká, nový systém umožňuje reagovat na další vylepšování bezpečnosti. Většina testovaných vozů například vykazovala horší výsledky při nárazu do sloupu. Nové hodnocení klade větší důraz na více kritických míst, než je jen hlava cestujících. Dobrého hodnocení při nárazu zezadu (takzvaný efekt biče) dosáhla pouze Toyota Avensis. Všechny automobily, až na Subaru Impreza propadly v hodnocení bezpečnosti chodců.

Euro NCAP si uvědomuje, že v době ekonomické krize si výrobci musí stanovit priority. „Rádi bychom, aby bezpečnost zůstala jednou z hlavních priorit,“ říká Václav Beneš z časopisu TEST. Jen v roce 2007 dosáhla výše škod způsobených dopravními nehodami 200 miliard euro, tedy dvou procent HDP celé EU,“ upřesňuje Beneš. Nové hodnotící schéma umožňuje rozpoznat bezpečný vůz a tak pomoci zmírnit tyto škody a pomůže zmírnit traumatizující dopad na miliony obětí dopravních nehod a jejich rodin v celé Evropě. „Euro NCAP věří, že zvyšování bezpečnosti je správnou obchodní politikou a výrobci, kteří se tímto imperativem i nadále budou řídit a získají vysoké hodnocení, budou odměněni v podobě větší důvěry zákazníků,“ uzavírá Václav Beneš.

V přílohách článku naleznete detailní hodnocení všech testovaných vozů, praktické příklady užití nového hodncení a otázky a odpovědi týkající se nového hodnocení (vše v angličtině).

Databáze testovaných výrobků

Crashtesty (839 výrobků)
poslední aktualizace: 25.10.2022

Přihlásit