Jsme tu pro vás a díky vám již čtvrt století

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2020 Obsah říjnového dTestu

I dTestu čas letí jako voda a v průběhu let se vyvíjí a roste. Z časopiseckého zárodku v podobě přílohy tehdejšího Dikobrazu je dnes dospělák – nezávislý měsíčník a plnohodnotná spotřebitelská organizace, která stejně jako v jiných vyspělých zemích hájí práva spotřebitelů na mnoha frontách.

Před více než dvěma desetiletími jsme považovali za úspěch, že se podařilo do Česka přinést první testy spotřebního zboží, dnes se snažíme být vám oporou ve všech významných spotřebitelských oblastech. Od nezávislých informací o výrobcích a rad k nákupu přes právní poradnu, srovnávače bankovních produktů, vzdělávání podnikatelů, kampaně, soutěže o lepší podmínky dodávek energií až po připomínkování zákonů, které ovlivňují život nás všech.

Jsme tu s vámi již 25 let. Jsme tu pro vás a jsme tu díky vám. Děkujeme všem předplatitelům za podporu, bez vás by nebylo možné ani vydávání nezávislého spotřebitelského měsíčníku ani naše další aktivity, kterými se snažíme vytvořit v Česku férovější a bezpečnější podmínky pro všechny spotřebitele.

Co vše tedy nabízí „pětadvacetiletý“ dTest? Není na škodu si připomenout, že jsme tu pro vás, když …

…hledáte nezávislé a objektivní informace

Na českém me­diálním trhu působí jako malý zázrak už samotný fakt, že se již přes dvacet let daří udržet existenci nezávislého měsíčníku, který neobsahuje žádnou reklamu. Že jsme schopni realizovat testy a vydávat časopis jen s podporou vás, předplatitelů, kteří stojí o objektivní informace.

Kde ještě kromě časopisu najdete užitečné informace, které vám pomohou při nákupech? Pokud se chystáte kupovat výrobek ze sortimentu, v němž se příliš neorientujete, a nevíte, kde začít, zkuste to s našimi nákupními průvodci na www.dtest.cz/jak-vybirat. Poradí vám, na co se při výběru zaměřit, i na co si dát pozor.

Při nákupu služeb i s ujasněním vašich práv pomohou naše praktické publikace, které si můžete zdarma stáhnout na www.dtest.cz/publikace-pro-spotrebitele. Usnadní vám orientaci například v oblasti telekomunikací, energetiky, nájmů či služeb cestovního ruchu.

A protože čím dál vyšší procento nákupů se dnes odehrává online, může se vám hodit naše aplikace pro ověření důvěryhodnosti e-shopů na www.dtest.cz/eshopy.

…máte problém

Každý se někdy může dostat do úzkých. Pokud si nejste jisti svými právy či tím, jaký postup zvolit, například když vám obchodník neuznal reklamaci, přišlo vám chybné vyúčtování služeb, nebo jste uzavřeli nevýhodnou smlouvu, nebojte se využít naši spotřebitelskou poradnu. Na lince 299 149 009 jsme vám k dispozici každý všední den mezi 9. a 17. hodinou. Poradenství je bezplatné, za volání platíte pouze cenu běžného hovorného podle vašeho tarifu.

Řešíte-li spor s prodejcem, jeho reakce vás neuspokojuje, ale nechce se vám hnát věc k soudu, zkuste to nejdříve s naší službou VašeStížnosti.cz. Pokusíme se zprostředkovat vám dohodu s obchodníkem a najít přijatelné řešení. Pokud se ukáže, že není jiná cesta než řešit problém soudní cestou, mohou se vám hodit naše databáze soudních znalců a advokátů.

A nezapomeňte, že můžete využít také naše vzorové dopisy, které vám pomohou s formulací argumentů při řešení běžných spotřebitelských problémů. 

…potřebujete spojence proti velkým hráčům

Jedna věc je uhájit svá práva například při reklamaci bot u drobného prodejce, jiná domluvit se s velkými poskytovateli služeb, jako jsou mobilní operátoři, banky či dodavatelé energií. Pro řadu spotřebitelů představují neprůhledný kolos, s nímž se obtížně komunikuje a u nějž je nelehké prosadit své nároky. Síla těchto společností se projevuje i v lobbyingu a úpravách zákonů, které nejsou ke spotřebitelům právě vstřícné.

Důležitou součástí naší práce je proto podávání návrhů na potřebné legislativní změny a hlídání procesu novelizace zákonů, aby nebyli spotřebitelé bráni na hůl. Je to mravenčí práce, která není tolik vidět, o to větší má však význam, protože zákony ovlivňují každodenní život nás všech.

Pravidelně upozorňujeme na nešvary, které nás všechny jakožto spotřebitele pálí, a aktivně prosazujeme změnu – jednáme se společnostmi, úřady, vedeme kampaně, informujeme prostřednictvím médií, podáváme žaloby či podněty České obchodní inspekci a dalším dozorovým orgánům.

…nechcete jíst a kupovat nebezpečné věci

Kdo by také chtěl. Pravdou ovšem zůstává, že svět kolem nás, i věci, které nakupujeme, jsou plné různých chemických látek. Většinou nám zjednodušují a zpříjemňují život, jsou však i takové, bez nichž bychom se rádi obešli, protože představují riziko pro naše zdraví či životní prostředí. Přítomnost nebezpečných či nežádoucích chemických látek proto ověřujeme v našich testech a máme pro vás i další nástroje, které vám pomohou udělat si jasno: 

Katalog „éček“na www.dtest.cz/ecka obsahuje více než 500 přídatných látek a můžete si v něm snadno ověřit, jestli je dané éčko zcela neškodné, nebo naopak představuje riziko.

Databáze nebezpečných výrobkůna www.nebezpecnevyrobky.cz se pravidelně plní nově zachycenými rizikovými hračkami, potravinami, oblečením i dalšími produkty. Můžete v ní vyhledávat, nebo si nechat zasílat varování e-mailem.

…nechcete platit zbytečně

Pokud nechcete vydávat víc peněz, než je nezbytně nutné, tak je na místě obstarat si důležité informace. Málokomu by se chtělo platit vyšší cenu, pokud jiný obchodník prodává stejný výrobek o polovinu levněji. A co platí u spotřebního zboží či potravin, platí také v případě mobilních služeb, bankovních produktů či dodávek energií. Nabídka v těchto odvětvích je však často komplikovaná a nepřehledná. Nechce se vám trávit hodiny porovnáváním konkurenčních tarifů a jejich různorodých podmínek? Využijte naše kalkulačky a srovnávače. Najdete jich hned devět na www.dtest.cz/kalkulacky.

Užitečné informace přinášíme i v každém vydání časopisu dTest v rubrice Finance, pravidelně se věnujeme např. srovnání běžných účtů, cestovního pojištění, mobilních tarifů, povinného ručení, spořicích účtů a životních pojištění.

Desetitisíce domácností také ušetřily a získaly lepší smluvní podmínky díky našim hromadným změnám dodavatelů energií a mobilních tarifů.

…chcete mít informace stále po ruce

Víte, že s naší mobilní aplikací můžete zjistit kvalitu výrobku prostým naskenováním jeho čárového kódu? Najdete v ní výsledky testů, které tak máte po ruce i při nákupech, rady při řešení spotřebitelských problémů, katalog éček, databázi nebezpečných výrobků a další užitečné informace. Aplikace je určená pro telefony s operačními systémy iOS nebo Android. Můžete si ji zdarma stáhnout v obchodech Google Play nebo App Store.

…podnikáte

Naše spotřebitelská poradna ročně řeší více než 30 000 případů, a tak dobře víme, co trápí spotřebitele a jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštějí podnikatelé. Zjednodušte si život a využijte naše služby pro podnikatele! Můžete se s námi vzdělávat, zvýšit svou důvěryhodnost v očích zákazníků, i upozornit na kvalitu svých produktů.

Chcete mít jistotu, že vaše obchodní podmínky jsou v souladu se zákonem a neobsahují chyby? Využijte naše vzorové obchodní podmínky či službu certifikace obchodních podmínek.

Nejste si zcela jisti svými povinnostmi a právy vůči zákazníkům či dozorovým orgánům? Naše kurzybezplatné webináře vám pomohou získat potřebné informace a začlenit je do své obchodní praxe.

Získal váš výrobek v našich testech velmi dobré či dobré hodnocení? Pak pro něj můžete získat Značku kvality dTest, která je pro zákazníky jasným signálem, že kvalitě produktu mohou důvěřovat. 


Přihlásit