TEST: Kvalitní pračka již za deset tisíc

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 16.2.2009   

Časopis TEST provedl srovnání 30 automatických praček s předním plněním, které bylo zaměřeno na účinnost praní. Mezi testovanými výrobky byly zastoupeny i dva výrobky české značky Romo. Nejlepší pračky stojí přes dvacet tisíc, ale i některé modely s poloviční cenou dobře perou. Levnější modely jsou ovšem hlučné.
Ne všechny testované výrobky dokážou dobře zvládnout svoji funkci, tedy čistě vyprat prádlo.  Mezi některými existují i velké rozdíly. Nelze se přitom, až na výjimky, spoléhat na značku. Modely značky Miele se tradičně umisťují na předních místech, avšak jsou velmi drahé. U ostatních značek kvalita kolísá podle modelů. Například pračky výrobce Bosch/Siemens nalezneme jak mezi nejlepšími, tak mezi nejhoršími. V aktuálním testu získal model Bosch WAA24261 nejhorší možnou známku - nedostatečně.

V testu se hodnotí účinnost praní, máchání a odstřeďování; testuje se při praní bavlny (dlouhý program) a syntetiky (krátký program). Mezi testovanými pračkami byly přístroje s kapacitou od 5 do 11,5 kg prádla. Maximální kapacitu však lze zpravidla využít pouze při použití dlouhého programu pro praní bavlny. Osmnáct modelů z třiceti získalo za účinnost praní dobrou známku.
Stále důležitějším kritériem je spotřeba elektrické energie a vody. Dnešní pračky jsou oproti dřívějším výrazně úspornější. Nízká spotřeba vody se ovšem projevuje na malé účinnosti máchání. Většina praček nicméně nabízí funkci intenzivního máchání, která tento nedostatek kompenzuje. Součástí vyhodnocení je i známka za celkové provozní náklady, podle nichž lze vybrat tu nejúspornější pračku.

V testu byly zastoupeny i dva výrobky české značky Romo. Minipračka Romo Euronova 1000 a nová automatická pračka Romo WMR1297CZ. Václav Beneš, redaktor časopisu TEST k jejich výkonům uvádí: „Novou pračku Romo jsme zařadili do testu hned po jejím uvedení na trh. Tradiční česká značka ovšem svými výkony nepřesvědčila. Od ostatních se nijak neliší spotřebou a kvalitou praní je podprůměrná. Za cenu okolo deseti tisíc korun lze přitom pořídit mnohem lepší pračku,“ uzavírá Beneš.

Test 30 automatických praček vychází v únorovém vydání časopisu TEST a na www.dtest.cz.

Dále v únorovém vydání čtenáři naleznou test digitálních videokamer, univerzálních kráječů a kreditních karet.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 227 027 632
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 227 027 632

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).

Přihlásit