Jak vybrat holínky

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 11.10.2017

Rozpoznat v obchodě na první pohled kvalitní gumáky od těch nekvalitních není snadné. I my sami jsme museli při jejich testování sáhnout po odborném vybavení a podrobit je zkouškám na laboratorních přístrojích. Přesto existuje několik zásad, které byste měli mít při nákupu na paměti.

První otázka, kterou byste si měli položit, je důvod, proč je kupujete. Ačkoli existují univerzální holínky, hledáte-li obuv třeba do lesa, do dílny nebo na rybaření, je pro vás vhodnější zajít si do specializovaného obchodu a koupit si boty tam. Například myslivecké gumáky mají silnější a pevnější podrážku, klenbu tvarovanou pro delší chůzi a často i stahování na tkanici pro lepší fixaci.

Rybářské zase mohou sahat až po slabiny a sloužit tak k suchému brodění. Dále se nabízejí například pracovní holínky třeba s vyztuženou špičkou pro prevenci úrazu nebo se zvýšenou odolností proti chemikáliím. Speciální kategorii představují nepromokavé návleky s pevnými podrážkami, které si jednoduše natáhnete přes boty, které máte na nohou, a zafixujete je v oblasti nártu.

Vysoké, či nízké?

Rozmyslete si, jak velké boty chcete. Nejnižší holínky sahají ke kotníkům. Jsou vhodné zejména do města nebo na zahradu a můžete u nich počítat jen s minimální ochranou před promočením například v případě, že šlápnete do hlubší kaluže nebo potřebujete přejít suchou nohou potok.

Nejobvyklejší velikost holínek sahá zhruba do půli lýtek. S nimi už se nemusíte mít strach vydat ani do přírody, přebrodit s nimi potůček, projít rozmáčenou loukou v dešti a nedostanete-li se do extrémní situace, zůstanete v suchu.

Pokud se budete často pohybovat v dešti, nemusí vás automaticky zachránit ani vyšší boty. Ne všechny chrání před vodou svrchu. Je-li to váš případ, vyberte si model umožňující stažení horní části bot na pásek nebo šňůrku.

Jak zůstat v teple

Obyčejné gumáky nemají žádnou podšívku, případně mají jen tenkou látkovou vrstvu, která má za účel zpříjemnit nošení. Takové boty jsou ale vhodné jen pro nošení od jara do podzimu. Plánujete-li v gumácích vycházet ven i v zimě, měli byste si pořídit boty se zateplením. Nejčastěji se můžete setkat s tepelně izolační podšívkou z neoprenu, vlny, fleecu nebo kůže.

Všechny tyto materiály mohou při nošení v české zimě dostačovat, pro jistotu se ale před koupí ještě poraďte s prodejcem, zda konkrétní typ, který jste si vybrali, nabízí skutečně kvalitně provedenou a dostatečně silnou izolaci. Některé značky a modely holínek nabízejí dokonce vyjímatelné zateplení, což může být praktické například kvůli jednoduššímu čištění nebo sušení obuvi, navíc ho lze využívat i místo ponožek.

Jakou zvolit velikost?

Byť jsou gumáky poměrně specifickým typem obuvi, při výběru sáhněte po stejné velikosti, jako byste si kupovali obyčejné boty. Rozdíl je pouze v tom, že v holínkách budete nejspíš často nosit tlusté ponožky. Připravte se na to dopředu a oblečte si je už před zkoušením v obchodě. Stejně tak platí, že každému sedne jiný střih. Zkoušejte proto až do chvíle, kdy najdete takové holínky, u nichž budete mít pocit, jako by vám byly šité na míru.

Některé modely mají na vrchní části pevně přišitá textilní očka, které usnadňují nazouvání. Při vybírání zohledněte i zdravotní problémy, pokud nějaké máte. Například máte-li ploché nohy, poohlédněte se po holínkách v pracovních oděvech nebo obchodě pro myslivce a lovce, kde najdete obuv s kvalitní klenbou určenou pro celodenní nošení.

Podrážka prozradí použití

Při rozhodování se o tom, který model bude nakonec pro vaše potřeby nejlepší, se zaměřte také na strukturu podrážky. Obecně platí, že některé boty jsou navržené do pracovního prostředí například na jatkách, kde se zaměstnanci pohybují hlavně po kluzkých dlaždicích, jiné zase vznikly pro použití v přírodě.

Boty určené na rovnou podlahu budou mít hladší vzorek, aby seděly na povrchu co největší plochou. Naopak boty do přírody budou mít podrážku s hlubokým a bohatým vzorem, díky němuž lépe chrání vaši nohu v nerovném terénu.

Jak vybrat holínky pro dítě

Dejte přednost lehčím holínkám před těžšími.

Vyzkoušejte, jak ohebná je podešev, a to zejména v místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů). Tuhé a nepoddajné holínky budou zvyšovat únavu, snižovat pohodlí chůze a narušovat zdravý vývoj nohou dítěte.

Holínky jsou neprodyšné, proto uvnitř vzniká nepříznivé klima, které svědčí plísním a bakteriím. Dětské nohy se navíc hodně potí. Vyberte proto raději gumáky s vyjímatelnou stélkou ze savého materiálu, případně takovou vložkou boty vybavte. Pro děti do cca 4 let věku není příliš vhodná vložka podporující klenbu, ale pro starší děti je výhodou.

Pokud mají holínky tkanicí stahovatelný horní lem, dítěti se do nich tak snadno nedostane vlhkost a různé nečistoty.

Silný chemický či plastový zápach sice nutně nemusí znamenat zdravotní závadnost holínek, ale přesto doporučujeme se koupi takových bot preventivně vyhnout.

Velikost holínek zvolte tak, aby vpředu před prsty bylo asi 10 mm volného místa.

Nechte dítě vyzkoušet celý pár obuvi a projít se v něm. Sledujte, jestli se mu při chůzi holínky nevyzouvají.

Pamatujte, že holínky rozhodně nejsou obuví pro celodenní nebo časté nošení. Obouvejte je tedy v opodstatněných situacích a na nezbytně nutně dobu.

Databáze testovaných výrobků

Dětské holínky (17 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2017


Přihlásit