Připravte děti na návrat do lavic

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 30.8.2017   

Blížící se školní rok v mnoha rodinách často začíná horečnatými aktivitami. Mezi ně patří shánění jednotlivých položek ze seznamu potřebných věcí, kontrola kalendáře a zjišťování dnů volna, prázdnin a dalších důležitých dat, nakupování nového oblečení a obuvi namísto starého, ze kterého ratolesti již vyrostly. Podle americké spotřebitelské organizace Consumer Reports je však právě na začátku nového školního roku důležitý rozumný přístup a zdravý nadhled. Proto popisuje, které kroky pomůžou mladým lidem cítit se v novém školním roce příjemně a podávat dobré výkony.

Jako první bod uvádí americká organizace důraz na imunizaci. Mnoho škol nedovolí studentovi ani nastoupit, pokud neprokáže, že jsou některá jeho očkování v pořádku. Upozorňuje, že děti ve věku 11 a 12 let by měly být očkovány vakcínou, která je chrání proti tetanu, záškrtu a černému kašli, vakcínou proti lidskému papilomaviru a kvadrivalentní konjugovanou meningokokovou vakcínou. Dále doporučuje každoroční očkování proti chřipce.

Dva týdny před koncem prázdnin doporučuje Consumer Reports začít s obnovou spánkového režimu. Aby si děti lépe zvykly, že do školy budou vstávat dřív než o prázdninách, pomůže jim každodenní postupné zkracování večerky o 15 minut až do doby, kdy doba spánku a probouzení bude v souladu s časem vstávání do školy.

Snahu zmírnit nervozitu dětí před začátkem školy shledává Consumer Reports jako další z vhodných tipů, které mohou nástup usnadnit. Je normální, že některé děti cítí s blížícím se vyučováním strach nebo obavy. Odborníci doporučují rodičům otevřenou komunikaci s dětmi o jejich pocitech a vymýšlení společné strategie, jak budou postupovat v průběhu školních měsíců. U některých dětí pomáhá, když se jdou ke škole podívat, nebo si pohrají na školním hřišti.

Přihlásit