Test praček 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2017

V dávných dobách zabralo praní celý den, dnes stačí vložit prádlo do automatické pračky. Jednotlivé modely se sice vizuálně příliš neliší, v kvalitě praní nebo máchání mezi nimi však jsou velké rozdíly. Pokud právě uvažujete o koupi jednoho z největších domácích spotřebičů a v hlavě vám hlodají pochyby, dobrým vodítkem může být náš test. Potěšující zprávou je, že téměř polovina otestovaných modelů obdržela celkově dobré hodnocení a s tím dostatečným skončil jen jediný. Známky jsme jako obvykle nejčastěji snižovali za špatné máchání.

V dávných dobách se prádlo pralo v potocích či řekách a otloukalo se o kameny, šlapalo se na něj ve velkých kádích nebo se z něj špína vymlacovala holemi (tzv. tlouky) či plácačkami. Vždyť slovo práti znamená vlastně bíti nebo tlouci. První dřevěné, později plechové a porcelánové valchy se začaly objevovat až v 18. století, první bubnové pračky ve století devatenáctém a na tu elektrickou si pradleny musely počkat až do století dvacátého.

V současné době je automatická pračka samozřejmostí a na trhu jich je relativně dost, až člověk neví, kterou vybrat. Všechny vypadají na první pohled podobně, a tak se při výběru lze spoléhat buď na cenu, instinkt, pochvalné ódy výrobců nebo naše pravidelné testy. Ty totiž odhalí i vady v máchání či dalších funkcích, které běžný spotřebitel v kamenném obchodě nebo e-shopu odhalit zkrátka nemůže.

V našem aktuálním testu 13 praček s předním plněním se rozdíly na první pohled najdou pouze v cenách, které se pohybují v rozpětí od zhruba šesti do třiadvaceti tisíc korun. Laboratorní zkoušky ale ukázaly, že se jednotlivé modely liší i z hlediska funkcí.


Testované výrobky - pračky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pračky 2014-2017 (83 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2017


Přihlásit