Test dvojí kvality pracích prostředků 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2017

Téma rozdílné kvality zboží prodávaného u nás a na západě je stále živé. V obecném povědomí se rozdíly týkají především potravin a pracích prostředků. Názory o lepších výkonech německých prášků mají v různých diskuzích sílu neotřesitelných faktů. Na tomto přesvědčení dokonce založila své podnikání i řada obchodníků dovážejících „pravou německou kvalitu“. Zakládají se tyto dojmy na pravdě? Otestovali jsme známé značky pracích prostředků z českého a německého trhu a výsledky nás potěšily. I když jsme našli drobné rozdíly ve složení, ve finále je české prádlo stejně čisté jako to německé. 

Diskuze o dvojí kvalitě zboží prodávaného na západě a u nás v létě opět rozvířila veřejný prostor a my v jejím rámci přinášíme test dvojí kvality prostředků na barevné prádlo. V obecném podvědomí je zakořeněna představa o rozdílné kvalitě pracích prostředků prodávaných u nás v Německu. Má se za to, že německé domácnosti perou ve výrazně kvalitnějších prášcích. Někteří obchodníci na tomto přesvědčení dokonce založili své podnikání a nabízí dovoz německé drogerie. Rozhodli jsme se proto rozdíly odhalit a nechali v laboratoři otestovat známé značky pracích prášků a gelů na barevné prádlo prodávané jak u nás, tak v Německu. V rámci našich zkoušek jsme ověřovali prací účinnost a rovněž jsme analyzovali složení, ve kterém jsme hledali rozdíl v obsahu účinných látek.

Do zkoušek jsme zařadili 4 dvojice prostředků. Ukázalo se, že v obou zemích se prodávají výrobky téhož typu, avšak mají jiné názvy, či grafické zpracování obalů. Vybrali jsme proto výrobky, které si byly co nejvíce podobné. Účinnost odstraňování skvrn jsme testovali obvyklým způsobem. Každému prostředku jsme předložili tři druhy skvrn – mastné, bělitelné a enzymaticky odstranitelné. Po vyprání se spektrometricky zjišťovala míra zesvětlení, tedy odstranění nečistot.

Při chemických analýzách jsme zjišťovali zejména celkový obsah účinných látek. Zajímal nás i obsah fosforu, který negativně působí na životní prostředí, a také jsme ověřovali přítomnost optických zjasňovačů dodávajících prádlu jasnější vzhled. Přihlásit