Test levných hořkých čokolád 2017

Publikováno v časopise 9/2017

Vyslyšeli jsme přání milovníků hořké čokolády a otestovali jejich pochoutku. 19 cenově nejdostupnějších hořkých čokolád jsme odeslali do laboratoře, abychom je podrobili analýzám. Lidé citliví na mléčnou bílkovinu by se však měli mít na pozoru – přítomná byla ve všech testovaných vzorcích. Záleží tak zejména na citlivosti alergika, kolik jí je schopen tolerovat.

Fanoušků ryze hořké čokolády pravděpodobně není tolik, kolik jich raději sahá po světlejší mléčné. Důvody, proč je mléčná čokoláda pro více lidí přijatelnější, se přímo nabízejí. Do mléčné se přidává více cukru a její výslednou chuť zjemňuje a zaobluje sušené mléko.

Na druhou stranu současný nákupní trend hořkým čokoládám a čokoládě obecně přeje – lidé se mají stále lépe a se zlepšující se ekonomickou situací nakupují kvalitnější a z jejich pohledu zdravější cukrovinky, u nichž hlavní složkou není pouze obarvený cukr. Hořká čokoláda, která je bohatší na kakao a naopak chudší na cukr, do tohoto trendu přirozeně zapadá. Hodí se navíc i pro cukrářské využití. Rozhodli jsme se provést test hořkých čokolád, abychom zjistili, jak je na tom tato pochoutka s kvalitou a zda výrobci spotřebitele nešidí.

Máme se dobře, dokazují umazané pusy

Podle informací odborného měsíčníku Retail News, který přináší informace ze světa obchodu, utratí česká domácnost průměrně 15 % svých potravinových výdajů za čokoládu. To by mělo v naturáliích představovat asi čtyři kilogramy čokolády za rok na jednu domácnost. Jaký podíl z tohoto množství tvoří hořká čokoláda, však nevíme. Údaje Českého statistického úřadu ovšem jasně ukazují, že touha po čokoládě od padesátých let soustavně roste.

Zatímco v roce 1963, kdy se spotřeba čokolády začala samostatně sledovat (předtím byla součástí kakaových výrobků), snědl každý Čech za rok 0,3 kg hnědé pochoutky, v roce 1980 to bylo 0,4 kg. V roce 1995 šlo už o více než trojnásobek snědené čokolády za rok – každý obyvatel naší země si jí dopřál 1,4 kg. O dalších 12 let později to bylo už 1,7 kg. Za rok 2014 skončilo v každém českém žaludku 2,7 kg čokolády.


Testované výrobky - hořké čokolády (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Levné hořké čokolády (19 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2017


Přihlásit