Pro koho je kreditní karta určena?

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Publikováno v časopise 2/2009

Kreditní kartu je nejlepší využívat jako platební, nikoliv úvěrový prostředek.
Lidé by ale měli uvažovat, jestli jim v tom případě nestačí běžná platební karta vydávaná k účtu. „Kreditka“ se vyplatí jen těm, kteří nechtějí riskovat své prostředky z běžného účtu při častých platbách na internetu nebo hodně platí v zahraničí apod.
Když už se rozhodneme používat kartu jako flexibilní úvěr, měli bychom dodržovat následující pravidla:
Úvěrový limit musí být přiměřený našim možnostem. I když nám banka nabídne několikanásobek našeho platu, je lepší se držet přibližně jeden až jeden a půl jeho násobku. Zkrátka to musí být tolik, abychom peníze mohli rychle vrátit – a přitom počítejme také s tím, že peníze u sebe nemusíme mít vždy. Může na nás přijít nějaké závažnější onemocnění, můžeme přijít o práci atd.
Nákupy na úvěr jsou sice mezi Čechy populární, ale s kreditní kartou nakupujme maximálně do takové výše, abychom úvěr splatili do třech měsíců. Výhodou pak je, že si vezmeme objem peněz, při kterém by nám nikdo ještě spotřebitelský úvěr nedal, a získáme možnost splatit ho brzy bez jakýchkoliv poplatků za předčasné splacení. Využijme této výhody.
„Kreditka“ nepatří do rukou těm, jejichž příjem je nejistý a chtěli by ji použít jako „vyrovnávací prostředek“ dočasného nedostatku. Právě tito lidé by s ní snadno mohli roztočit osudovou dluhovou spirálu. A nenechme se zmást nabídkou bank –
ty sice vydají „plastik“ prakticky komukoliv (i když s omezeným úvěrovým rámcem), ale jejich účelem není lidem pomáhat, nýbrž na svých produktech vydělávat. Nakonec by kartu neměli používat také ti, co nečtou smlouvy a obchodní podmínky – právě podmínky ke kartám obsahují zapeklitá ustanovení, která při opomenutí vyjdou „pěkně“ draho.


Přihlásit