Účetní cyklus, bezúročné období a další vychytávky

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Publikováno v časopise 2/2009

Jak vlastně funguje kreditní karta? Základním termínem, který je nezbytné znát pro správné využití, je tzv. bezúročné období. O co se jedná? Je to perioda, během které máme peníze vypůjčeny opravdu zdarma. Pozor ale, jak už bylo v článku řečeno (viz  TEST 2/2009 a článek Kreditní karta - bankovní živel v peněžence), nemusí se vztahovat na všechny služby (typicky výběry z bankomatu nespadají do „bezúročné množiny“).

Typické bezúročné období začíná novým účetním cyklem, řekněme třeba desátým dnem v každém měsíci, a končí opět desátým dnem měsíce následujícího. Po skončení tohoto cyklu přichází zpravidla dalších 15 dní, kdy peníze máme vrátit. Pokud je splatíme, úrok nám není účtován. Teoreticky, kdybychom si peníze půjčili (s kartou platili) hned první den účetního cyklu a vrátili je ve stanovené lhůtě bezúročného období („účetní cyklus“ + ony další 2 týdny na splacení), můžeme dlužit 45 dní zadarmo. Jinak budeme platit úroky.
Pozor na zapomnětlivost! Je celkem časté, že i když mají lidi peníze na svém běžném účtu, na vyrovnání toho kreditního prostě zapomenou. Pomoci v tom může „automatické vyrovnání“. Pokud v bance máme i svůj běžný účet, umožní nám některé ústavy zaškrtnout políčko s automatickým převodem na konci bezúročného období. A to je služba takříkajíc k nezaplacení. Jiné banky naproti tomu podobné „prolinkování“ účtů nenabízejí. Je jen otázkou, jestli nedoufají právě v to, že klienti budou zapomínat – a platit úroky.
Zajímat by nás mělo i to, jaká je minimální splátka úvěru. Většinou totiž každý měsíc musíme vrátit přinejmenším 5 % z dlužné částky a zpravidla jednou do roka vyrovnat účet „na nulu“. Některé banky nám peníze půjčí i na rok a půl či dva roky, roční perioda splatnosti celého úvěru je ale nejběžnější.
A pozor na pokuty! Kromě poměrně vysoké běžné úrokové míry totiž karty mívají i tvrdé podmínky pro neplatiče. Sankční úrok bývá dvojnásobný oproti běžnému a navíc zaplatíte vysoké poplatky za různé upomínky. Nutné je počítat i s tím, že se ceny upomínek stupňují. Karta by při špatném zacházení proto mohla vyjít velice draho!


Přihlásit