Bankomaty slaví půlstoletí

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.8.2017   

Pamatujete si na dobu, kdy jste jako děti za účelem výběru uspořených prostředků rozbíjeli prasátko? Ve světě dospělých je sice tento destruktivní akt nahrazen sofistikovanějšími metodami v podobě zadání PIN, nedobytnost vaší hotovosti uvězněné v útrobách speciálního předmětu je ale tatáž. Řeč je o peněžním výdejovém automatu, neboli bankomatu, který letos slaví 50leté výročí.

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

První pokusy o sestrojení tohoto zařízení však neproběhly roku 1967, ale již o osmadvacet let dříve. Otcem myšlenky mechanického přístroje na vydávání hotovosti byl Američan arménského původu, Luther George Simjan. Ten jej veřejnosti představil již v roce 1939 v New Yorku. O vynález však tehdejší společnost příliš zájem neměla a zařízení tak bylo po půlročním provozu nakonec zrušeno. Mnohem větší úspěch zaznamenal John Shepherd-Barron o necelé tři desítky let později, kdy bankomat dne 27. června 1967 představil klientům londýnské pobočky Barclays Bank. Inspirací mu tehdy byl automat na čokoládové tyčinky a důvodem nespokojenost s omezenou otevírací dobou bank. Bankomat fungoval na principu vložení jednorázových poukázek, za které vydával obálky s deseti librami.

Převratný vynález západní Evropy se rychle šířil i do dalších států, Británii záhy následovala například Francie, Švédsko či Švýcarsko. Revoluční novince postupem času neodolalo ani tehdejší Československo – první bankomat byl u nás nainstalován roku 1989 na Václavském náměstí, zpočátku však sloužil pouze zaměstnancům spořitelny. Široké veřejnosti byl ale zpřístupněn bezprostředně po revoluci, a to 1. prosince 1989. Na rozdíl od dnešních bankomatů jej bylo možné využít jen k jedinému účelu – výběru peněz, přičemž fungoval v režimu off-line a aktuální data tak museli zaměstnanci banky každodenně nahrávat do systémů prostřednictvím disket.

Od svých prvopočátků urazily tyto přístroje značný kus cesty a portfolio poskytovaných služeb se významným způsobem rozšiřuje dodnes. Ačkoli se v nejbližších letech rozhodně nedá předpokládat jejich ústup, slávu bankomatů poněkud zastínil příchod platebních terminálů, jimiž je vybaven stále větší počet obchodníků a k jejichž užití hotovost nepotřebujete. Novinkou poslední doby pak jsou takzvané bezkontaktní karty, jimiž lze za určitých podmínek platit i bez znalosti magického čtyřčíslí.


Přihlásit