Jak vybrat pastelky

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.8.2017

Koně, krteček, zebra nebo bobr. Jedny z mnoha motivů, které na obalech lákají malé malíře i jejich rodiče ke koupi těch či oněch pastelek. Co se ale skrývá pod obalem a jak zvolit ty nejlepší kreslítka? Přečtěte si náš článek a dozvíte se víc.

Některému malému umělci vyhovují silnější pastelky, jinému naopak tenčí nebo třeba ty, které mají po obvodu otvory, jež usnadňují držení. Pokud si tedy nejste jistí, jaký typ pastelek vybrat, doporučujeme vzít ratolest s sebou a v obchodě si pastelky vyzkoušet. Již velmi malé dítě je většinou schopné říct, jestli mu vyhovuje nebo je.

Hlavně žádné tlaky

Pastelka by se měla pohodlně držet, snadno se ořezávat a mít i bez přílišného tlaku jasné barvy. To nejlépe poznáte, když vyzkoušíte, jak kreslí světlý odstín. Barevnou stopu by na papíře měl zanechávat i bez přílišného tlačení.

Na výběr pastelek si nechte dostatek času. I když se jedná o zdánlivou maličkost, jde o důležitou pomůcku, díky které má dítě již ve velmi raném věku prostředek pro sebevyjádření a může díky němu komunikovat s okolím. Kreslení je důležitou formou zábavy ale i v pozdějším věku, takže se při výběru malovátek rozhodně neukvapte.

Pokud je malý umělec s výběrem spokojen, zkuste se podívat po různých baleních téhož typu a výrobce pastelek. Ty se vyrábějí v nejrůznějších sadách od těch se šesti odstíny až po bezmála padesát. Od počtu odstínů se odvíjí i cena, a tak zvažte, jestli potřebujete celou paletu barev nebo si vystačíte s těmi základními.

Chemie? Sázka do loterie

Co se týče chemikálií, výběr podle obalu nebo vlastností pastelek může být sázkou do loterie. Žádnou šanci, jak poznat, jestli pastelky neobsahují nežádoucí chemikálie, jako třeba primární aromatické aminy nebo ftaláty, které mohou mít při kontaktu s pokožkou nebo požití negativní zdravotní důsledky, nemáte ani podle obalu ani podle vlastností produktu. Jedinou radou je v tomto ohledu vybírat kreslítka, ale i jiné výrobky pro děti, třeba kočárky, podle našich testů. Aktuální test pastelek bohužel ukázal, že výrobků, které nežádoucí chemii neobsahují, je jako šafránu…

Databáze testovaných výrobků

Pastelky (17 výrobků)
poslední aktualizace: 3.8.2017


Přihlásit