Jak vybrat cizrnovou pomazánku

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.8.2017

Pomazánka z cizrny alias hummus se zabydluje v českých obchodech. Ve své podstatě jde o zajímavé zpestření zdravého jídelníčku, je však třeba věnovat pozornost výběru i kontextu, v jakém hummus konzumujeme.

Základní hummus představuje kaši z vařené cizrny, sezamové pasty tahini, citronové šťávy, česneku a olivového oleje. Někdy se v něm nachází římský kmín. Chuťových variant však existuje nespočet, mezi oblíbené patří hummus se sušenými rajčaty, se zeleným koriandrem, cibulkou, chili papričkami, pečenou paprikou nebo s olivami.

Hummus v základní podobě si lze relativně snadno připravit doma. Potřebovat budete vařenou cizrnu (175 g), 2 stroužky česneku, 100 ml sezamové pasty tahini, 4 lžíce citronové šťávy a 4 lžíce olivového oleje. Cizrna s česnekem se rozseká v mixéru, přidají se zbylé suroviny a vše se rozmixuje dohladka. Přidáním oblíbené suroviny (sušených rajčat, koriandru, chili) získáte chuťové varianty.

Hummus z obchodu nemusí zdaleka obsahovat to, z čeho byste jej připravili doma. Výrobce jej chce vyrobit co nejlevněji a tak se od toho může odvíjet i složení. Na etiketě je vždy přesně popsáno, co se v něm nachází. Přidaná rostlinná bílkovina či vláknina, škrob, řepkový olej namísto olivového, použití potravinářských kyselin namísto citrónu nebo přítomnost konzervantů (E202, E210 a E211) patří mezi informace, které poučený spotřebitel v zájmu svého zdraví neupřednostní.

Přinesete-li si hummus z obchodu domů, měli byste dbát na to, aby byl uchováván v chladu. Podobně jako například vlašský salát patří mezi chlazené lahůdky, ve kterých se snadno množí mikroorganismy. Nejlepší je proto zakoupený hummus sníst co nejdříve.

Databáze testovaných výrobků

Cizrnové pomazánky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 3.8.2017


Přihlásit