Test pastelek 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2017

Děti sice mají ještě polovinu prázdnin před sebou, svědomití rodiče už ale přemýšlejí, jaké školní vybavení jim vybrat. Mezi pomůcky, které se neztratí, patří i pastelky. Pokud nad jejich bohatou nabídkou krčíte rameny, nezoufejte. Abychom vám ve výběru pomohli, otestovali jsme 17 výrobků běžně dostupných na našem trhu. Ve zkušebně ani v praxi jsme na větší problémy nenarazili, horší to už bylo s nežádoucími látkami. Většina výrobků kvůli nim propadla.

Jestliže jste ještě nenašli ty „své“, na které nedáte dopustit, pravděpodobně vybíráte ze široké nabídky pastelek podle ceny a obalu. Ten leckdy ovlivní volbu výrobku hlavně v případě, že se výletu do obchodu účastní i dětský nakupující. Výrobci ho přivábí snáz než dospělého, a tak na obalech najdeme nejrůznější dětské motivy, od krtečka přes koně až po bobra.

I když obal vypadá lákavě a ani cena neudělá do peněženky výraznější díru, nikoho nepotěší, když při používání zjistí, že se pastelky špatně ořezávají nebo mají sklon k lámavosti. Ten může být problémem hlavně u malých umělců, kteří na pastelku často hodně tlačí, nebo jim padá. Proto jsme se právě na tyto, ale i jiné vlastnosti pastelek zaměřovali.

Otestovali jsme trojhranná, šestihranná, tlustá i tenká malovátka různých značek i cenových kategorií. Test ukázal, že nejdražší pastelky jsou i nejlepší, stříbrnou příčku obsadil naopak levnější výrobek z Číny. Bez ohledu na cenu ale většina z nich pohořela v testu nežádoucích látek a odnesla si kvůli tomu celkově nedostatečné hodnocení. V praxi i zkušebně si ale většinou vedly obstojně – většina z nich se dobře drží, hezky kreslí a neláme se.


Testované výrobky - pastelky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pastelky (17 výrobků)
poslední aktualizace: 3.8.2017


Přihlásit